Üniversite Sınavını Geçen Robot

Üniversite Sınavını Geçen Robot 

Japon bilim insanları, Tokyo Üniversitesi’ne giriş sınavını geçebilecek donanıma ve ‘zekaya’ sahip bir bilgisayar programı üretti.

Japonya Ulusal Bilişim Enstitüsü’nden Noriko Arai’nin başında olduğu proje, yapay zekânın insan beyni yerine geçip geçemeyeceğini araştırıyor. Araştırma sonuçlarına göre de insanların daha farklı araştırma alanlarda çalışmaları hedefleniyor.

Kyodo haber ajansına konuşan Arai, “Eğer tüm toplum gelecekte bir değişim ihtimali görüyorsa, biz de ona göre hazırlıklı oluruz” diyor.

‘Bir robot, Tokyo Üniversitesi’ne girebilir mi?’ adlı proje 2011 yılında başladı.

Noriko Arai, robotların insanlar kadar gelişmiş seviyeye ulaşamaması durumunda da ‘neyin eksik olduğunun tespit edilebileceğini ve gerekli teknolojinin geliştirilebileceğini’ söylüyor.

Geçen yıl geliştirilen bir robot Japonya’nın en zorlu üniversite sınavıyla benzer bir sınava girmiş, yüzde 50’nin altında puan kaydetmişti.

İngiliz Observer gazetesine konuşan Google’in mühendislik bölümü müdürü Ray Kurzweil, robotların insan zekâsını 2029 yılına kadar ‘alt edebileceğini’ söyledi

Haber: BBC

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.