Öğrenci Kariyeri Banner

Üniversite Öğrencisinden Yangın Söndürme Bombası

Üniversite Öğrencisinden Yangın Söndürme Bombası
İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Murat Toptaş, Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Orman Bölge Müdürlüğü'nden de destek alarak, 180 kilogram ağırlığındaki yangın söndürme bombasını icat etmeyi başardı. İçinde yangın söndürücü gaz bulunduran bomba, F-4, F-16 gibi savaş uçaklarının yanı sıra Sikorsky helikopterleri ve insansız hava uçakları tarafından da atılabilecek. Belirli bir yükseklikte patlayan bomba, yangın bölgesinin havayla temasını keserek, alevlerin sönmesini sağlayacak.

Orman yangınları, petrol boru hattı yangınları, petrokimya tesis yangınları, mühimmat deposu yangınları gibi kontrol altına almakta güçlük çekilen büyük yangınlarda kullanılması planlanan bombanın ne zaman kullanılmaya başlanacağı henüz bilinmiyor.

ii1

Malatya'da yaklaşık 1,5 yıl önce proje üzerinde çalışmaya başlayan Murat Toptaş, yangın söndürme bombasını ilk olarak TÜBİTAK tarafından Erzurum'da düzenlenen proje sergisinde tanıttı. Bugüne kadar sadece uçaklardan taşıma su ve basınçlı gazlarla yangınlara müdahale edildiğini belirten Toptaş, çalışmasının dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

İİ2

180 kilogram ağırlığındaki bir bombanın yaklaşık 1050 metrekarelik bir alandaki yangını söndürme kapasitesi bulunduğunu ifade eden Toptaş, "Savaş uçaklarından mühimmat şeklinde atılan ve aerodinamik yapı olarak bu şekilde hızlı yangına müdahale edebilecek bir sistem henüz yok. Yaptığımız çalışma yerli ve milli bir ürün. Tasarım süreci yaklaşık bir yıl sürdü. Orman Bölge Müdürlüğü ve 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan yardım aldık. Bombanın tasarımı ve bir prototip hazırlanması ise 3 ay sürdü. Projede yazılım güncellemesi yapılarak bir kaç prototip üretiminin ardından test çalışması başlayacak" diye konuştu.

Ayrıca YSB 82 adını verdikleri yangın söndürme bombasının, NATO standartlarında üretildiği ifade eden Toptaş, bundan dolayı 100'den fazla ülkeye de ihracat şansı bulunduğunu söyledi.

KAYNAK

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.