Üniversite Öğrencisi Teleskop Yaptı, Gök Cisimlerini İnceliyor.

Üniversite öğrencisi Koray Kentli, harçlıklarından biriktirdiği paralarla çocukluğunun hayali olan teleskop yaparak gök cisimlerini incelemeye başladı.

Üniversite Öğrencisi Teleskop Yaptı, Gök Cisimlerini İnceliyor,


Üniversite öğrencisi Koray Kentli, harçlıklarından biriktirdiği paralarla çocukluğunun hayali olan teleskop yaparak gök cisimlerini incelemeye başladı.

Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olan Koray Kentli, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından organize edilen sergide kendi tasarladığı teleskopu beğeniye sundu. Küçüklükten beri astronomi merakı olduğunu belirten Kentli, “Bundan dolayı ben de bunu geliştirdim ve kendime el yapımı bir teleskop yaptım ve bununla gök cisimlerini inceliyorum. Teleskopun içindeki ana aynayı kendim ürettim, el yapımı ve hazır satılan teleskopların aynasından daha kaliteli.” dedi.

Koray Kentli, teleskopun kullanımını ise şöyle anlattı: “Bu teleskopu önce incelenecek olan gök cismine çeviriyoruz ve üzerinde ki göz merceği ile gök cismini inceliyoruz. Eğer netlik konusunda bozukluk varsa ayarlayabiliyoruz. Bununla gezeceği, ayı, güneşi ve galaksileri inceliyoruz. Ayrıca güneş filtresi ile güneşe bakıyoruz. Çünkü filtresiz bakarsak kör olabiliriz. Güneş filtresi güneş ışığının binde birini geçiriyor sadece ve bu da bizim gözümüzü koruyor ve bu şekilde güneşin üzerindeki lekeleri ve kapaklanmaları inceleyebiliyoruz.”

Haberin tamamı için tıklayınız.

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.