Öğrenci Kariyeri Banner

Üniversite Öğrencileri Yerli F1 İle Ödül Kazandı

Üniversite Öğrencileri Yerli F1 İle Ödül Kazandı


Uludağ Üniversitesi öğrencileri tarafından üretilen yüzde 60’ı yerli formula aracı, ulusararası yarışlarda Türkiye’yi temsil etti.

Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencileri 4. Formula aracına imza attı. Ürettikleri UR01 isimli araçlarıyla 2012 yılı Temmuz ayında İngiltere’nin Silverstone pistinde boy gösteren ilk Türk takımı olan Uludağ Racing; tamamen kendi tasarımları olan UR-02 formula aracının geliştirilmiş versiyonu ile Formula Student Russia yarışlarında 2 ayrı üçüncülük kupası kazandı.

Uludağ Racing Takımı, yeni yarışlarda daha yüksek başarılar elde etmek için UR-04 aracını üretecek. Tamamen öğrencilerin tasarımı olacak olan araç, yarışma kuralları ve güvenlik tedbirlerine uygun olacak ve yüzde 60’ın üzerinde yerlilik oranına sahip olacak. UR-02, 100 kilometre hıza 4 saniye gibi kısa bir sürede çıkarken yeni araçta bu sürenin kısaltılması ve ağırlığın azaltılması hedeflerin başında geliyor.
 

"YENİ ARAÇ 2016 YILINDA TAMAMLANACAK"

Uludağ Racing Takımı’nın yeni aracı UR-04, bugüne kadar yapılan araçlar içerisinde en yüksek performansa ve yüksek güvenliğe sahip olacak. Yeni aracın 2016 yılı yarışlarına hazır olmasını hedefleyen takım, uluslararası yarış platformlarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için hummalı bir şekilde çalışıyor.

"YENİ ARACIMIZIN ÜRETİMİNE BAŞLADIK"

Otomotiv Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Cihan Eren, "2012 yılından beri her yıl Formula Student yarışlarına katılıyoruz. Bu yarışmalarda teferruatlı bir kural kitabı var. Bu kurallar çerçevesinde yapacağımız araçların özelliklerini optimum hale getirmeye çalışıyoruz. Araçlarımızda en önem verdiğimiz üç özellik kalkış hızı, azami hız ve en iyi frenleme performansı. Bu yıl UR-04 aracımızın üretimine başladık. Yarışlara katıldığımız UR-02 aracımız yaklaşık 270 kilogram ağırlığında. Yeni aracımızda bu ağırlığı yaklaşık 220 kilograma kadar düşürmeyi başardık" dedi.

"TÜRKİYE'DEN KATILAN İLK TAKIM OLDUK"

2. sınıf Öğrencisi Samet Güldür ise, "Amerika Otomotiv Mühendisleri Birliği’nin 1980’li yıllardan beri düzenlediği yarışmaya birçok farklı ülkeden öğrenciler kendi tasarladıkları formula tipi araçlarla katılıyor. Bu yarışlara katılma maksadıyla takımımız 2010 yılında kuruldu. İlk olarak 2012 yılında İngiltere, 2013 yılında İtalya, 2014 yılında da Rusya yarışlarına katıldık. Avrupa’da düzenlenen bu yarışlara Türkiye’den katılan ilk takım biz olduk. Rusya’da katıldığımız yarışlarda iki dalda üçüncülük ödülü kazandık. Biz bu yıl imal edeceğimiz aracımızla yarışlarda okulumuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz. Bütün Türkiye’den destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak

 

 

 

 


Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.