Üçüncü Diliniz Olmaya Aday Diller

İngilizce, günümüzde artık evrensel bir dil olduğu açık bir gerçektir. Teknoloji, sanat, iş dünyası, eğitim, sosyal hayat ve diğer tüm alanlarda kendini gösteren bu dilin önemini çoğumuz zaten biliyoruz. Bu yazıda ise, İngilizce dışında en yaygın olarak kullanılan dilleri göreceksiniz.

1) Almanca

Dünya üzerinde 100 milyonun üzerinde konuşulan Almanca, Türklerin en çok tercih ettiği 2. yabancı dillerin başında geliyor. Almanya ve Türkiye ticarette oldukça yakın ilişkileri olması sebebiyle iş hayatında Almanca bilmeniz sizi bir adım öne geçirebilir. Özellikle bilim ve mühendislik alanında önemli yeri olan Alman şirketlerinde kariyer yapmak istiyorsanız Almanca sizin için kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca, internette Almanca olarak yayınlanan bilimsel makale sayısında İngilizceden sonra 2. sırada yer alıyor.

almanya_790x445

2) İspanyolca

Yaklaşık olarak 450 milyon kişinin konuştuğu İspanyolca, İngilizceden sonra en yaygın dil olarak biliniyor. Özellikle ABD’de yaygınlaşması ile bu dilin önemi artmaya başladı. Ayrıca İspanyolca, uluslararası iş alanlarında en çok aranan 2.yabancı dil konumunda. İspanyolcanın birçok dile nazaran kolay öğrenilmesi bu dile olan ilgiyi arttırıyor.

Spain_Flag4_790x445

3) Fransızca

Fransızca 5 kıtada yaklaşık 200 milyon kişi tarafından konuşulan ve aynı zamanda 29 ülkenin resmi dilidir. Bunun yanı sıra birçok ülkenin 2. yabancı dil tercihi Fransızca olmakta. Sanat, edebiyat ve modanın uluslararası dili olan Fransızcayı öğrenmek size bu alanlarda yazılan birçok ünlü metinleri orijinal dilinde okumanın keyfini verecektir.

fransa_790x445

4) Rusça

Dünya genelinde yaklaşık 250 milyon kişi Rusça konuşmaktadır. Rusya ve Türkiye'nin iki komşu ülke olması, ticari ve sosyal ilişkilerinin gelişmesine yol açmıştır. Özellikle inşaat, mimarlık ve turizm alanında kariyer düşünenler için Rusça oldukça bilmek oldukça önemli.

rusya_790x445

5) Arapça

20 ülkenin resmi dili olan Arapça yaklaşık 240 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Giderek gelişen Arap ülkeleri ve ülkemizin de artan ilişkileri sebebiyle Arapça öğrenmek önem kazanmaya başladı. Ayrıca Arapça bilenlerin 2.yabancı dil bilme oranı az olması sebebiyle bu dili öğrenmenin önemi daha da artıyor.

arap_790x445

6) Çince (Mandarin)

Yaklaşık 850 milyon kişi tarafından konuşulan Çincenin mandarin şivesi dünyada en çok konuşulan dilidir. En çok konuşulan dil olmasına rağmen yaygın olmadığı için pek tercih edilen bir dil değil.  Ancak, Çin'in artan en ekonomik değeri ve özellikle de ticaretteki önemli rolü bu dilin değerini arttırmakta.

cn_790x445

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.