Öğrenci Kariyeri Banner

Türkiye'nin Önde Gelen 10 Üniversitesi Araştırma Üniversitesi Oldu!

Türkiye'nin Önde Gelen 10 Üniversitesi Araştırma Üniversitesi Oldu!
Erdoğan, 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde araştırma üniversitesi olarak tespit edilen 10 üniversiteyi açıkladı. Listeye Ankara'dan 4 üniversite, İstanbul'dan ise 3 üniversite girebildi.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ NEDİR?

Araştırma Üniversitesi, misyonunu ve stratejik yol haritasını belirlemiş ve üniversitenin çalışma disiplinini bu plana uygun biçimde yürütebilen bir kurumdur. Bu süreçte üniversite yalnızca araştırma başlığında mükemmeliyeti amaçlamaz, eğitim ve bilginin üretimi, aktarımı ve paylaşımında da en iyiyi hedefler.

Üniversite öğretim üyesi ders dışında da araştırma faaliyetlerine öğrenci dâhil ederek eğitimin kapsamını ve katkısını arttırır.

Öğrenciler araştırma kültürünün içinde öğrenerek, bilgilerini geliştirir ve akademik araştırmanın işleyişine hâkimiyet kazanır.

Gerçekleşen araştırma faaliyetleri üniversitelerin ürettiklerinin değer bulmasıyla bütçelerini geliştirmelerini, verimli araştırmalarla var olan araştırma fonlarından daha fazla pay almalarını ve oluşturdukları toplumsal değerle parçası oldukları toplumun yarınlarında pay sahibi olmalarını sağlar.

Araştırma Üniversitesi, ulusal düzeyde kapsamlı kurumlardır ve Araştırma Üniversiteleri'nde evrensel bilime ve teknolojiye en çok katkı sağlayan çoklu akademik ve toplumsal kurumlardır.

İdealimiz olan araştırma üniversitesi güçlü araştırmacılar yetiştiren, dünya bilimine ve ülkenin kalkınmasına katkı sunan doktora programları olan kurumlardır.

Araştırma üniversitesi insanlığın ortak değerlerine ülkesinin geçmişi ve geleceği ile ihtiyaçlarını dikkate alarak katkı sağlar.

Etkin araştırmaların yapıldığı araştırma üniversiteleri aynı zamanda bilgi toplumunun merkezi niteliğindedir. Bulunduğu ülkeye ekonomik anlamda ciddi katkı sağlayan araştırma üniversitelerinde insanların hayat kalitesine doğrudan pozitif yönde etki eden buluşlar yapılır. Buluşlar sayesinde de yeni şirketler ve yeni iş kolları doğar.

university

 

Araştırma Üniversiteleri, seçkin öğretim üyelerinden oluşmaktadır ve ileri araştırma altyapısına sahiptir. Yeterli düzeyde finansal kaynağın ve zengin fonlamanın bulunduğu bu üniversitelerde global düzeyde kütüphaneler yer almakta ve oldukça geniş fiziksel olanaklar sunulmaktadır.

Araştırma Üniversitesi olmanın temel koşulları arasında öğrenci kabul süreçleri, akademik personellerin kalitesi, akademik yükseltme kriterleri ve mezuniyet kriterleri önde gelmektedir. Araştırma Üniversiteleri, akademik üstünlüğü ve mükemmeliyetçiliği esas almaktadır. Akademik özgürlüğü merkezinde temel unsur olarak tutan Araştırma Üniversiteleri, yönetişim kavramı ile yönetilmektedir.

TÜRKİYE'DEKİ ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ,

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; ANKARA ÜNİVERSİTESİ, BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ, ERCİYES ÜNİVERSİTESİ, GAZİ ÜNİVERSİTESİ, GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, İZMİR İLERİ TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ VE ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİN İSMİNİN ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLARAK BELİRLENDİĞİNİ AÇIKLADI. (DERYA YETİM/ANKARA-İHA)

  • Ankara Üniversitesi

  • Boğaziçi Üniversitesi

  • Erciyes Üniversitesi

  • Gazi Üniversitesi

  • Gebze Teknik Üniversitesi

  • Hacettepe Üniversitesi

  • İstanbul Üniversitesi

  • İstanbul Teknik Üniversitesi

  • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi


Yedek olarak ise Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin belirlendiği açıklandı.

Kaynak

 

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.