Öğrenci Kariyeri Banner

Türkiye’nin En Büyük Kütüphanesi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Açıldı.

Türkiye’nin En Büyük Kütüphanesi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Açıldı.

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olan, Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, dün törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan törende, “Özellikle nadide eserlerden oluşan kütüphanesi bulunan tüm ilim, fikir ve sanat erbabımızı, eserlerini ve isimlerini yaşatmak üzere buraya bağışta bulunmaya davet ediyorum. Kitap dilencisi olarak beni kabul ediyorsanız ben bunu kabul ederim” dedi. Erdoğan, açılış töreninde özetle şunları söyledi:


millet kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

HER KİTAP BİR ÂLİMDİR

“Ülkemiz ve Ankaramız için tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Her kitap bir âlimdir. Tarih boyunca nerede bir medeniyet kurma, ihya etme gayreti varsa, orada bir kütüphane inşa çabası da mevcuttur. Nerede bir soykırım, savaş, medeniyet yıkımı varsa, ilk hedef yine kütüphaneler olmuştur. Bugün de benzeri kültür katliamları ne yazık ki yine kütüphaneleri hedef alarak devam ediyor. DEAŞ ve diğer terör örgütleri lrak’ta, Suriye’de binlerce nadide eserlerin bulunduğu kütüphaneleri bombalayarak, İslam kültür ve medeniyetinin en önemli eserlerini yerle bir etmişlerdir.

millet kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

KİTAP SEFERBERLİĞİ ÇAĞRISI

Kütüphanemiz, daha inşa aşamasında yurtiçinden ve dışından 134 farklı dilde kitap akışı ile zenginleşmiş, çok farklı disiplinlerden 4 milyon adet basılı esere kavuşmuştur. Ayrıca, 120 milyon makale ve rapor yanında, 550 bin e-kitapla gerçekten önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Bu kitap seferberliğini daha da genişletecek, en kısa sürede 5 milyonu da aşan bir hacme kavuşacağız. Sizlerin kitaplarına da bu kütüphane açık sizler de hediyelerinizi getirebilirsiniz.

millet kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

ÇAY, SİMİT, KEK ÜCRETSİZ

Gençlerimiz bu mekanda, hakiki bir dost olan kitapla bağlarını güçlendirecekler. Burasını aynı zamanda ilim erbabını buluşturan bir ilim ve kültür merkezi olarak tasavvur ettik. Burayı cazibe merkezi haline getireceğiz. Özellikle nadide eserlerden oluşan kütüphanesi bulunan tüm ilim, fikir ve sanat erbabımızı, eserlerini ve isimlerini yaşatmak üzere buraya bağışta bulunmaya davet ediyorum. Kitap dilencisi olarak beni kabul ediyorsanız ben bunu kabul ederim. Gelecekte gölgesinde oturamayacağımızı bilsek de bugün toprağa attığımız bu tohumlar, hepimiz için bir sadaka-i cariyedir. İstiyoruz ki, gençlerimiz, araştırmacılarımız; milyonlarca kitabın bulunduğu rafların arasında dolaşsın. Burada çay, kahve, simit kek ücretsiz para yok. Buraya gelen tüm misafirlerimize çayından kekine kadar tüm hizmetler ücretsizdir.”

millet kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

4 MİLYON ESER

7/24 saat esasıyla hizmet verecek olan kütüphanede, 2 milyonu kitap, 2 milyonu süreli yayın 4 milyon basılı eser bulunuyor.

201 KM’LİK RAF

125 bin metrekare alana kurulu olan kütüphanede 201 kilometre raf uzunluğu var.

millet kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

ÇİPLİ ÜYELİK

Kütüphaneye çipli kimlik kartları ile üye olunup, girilebilecek.

millet kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

16 DEVLET, 16 SÜTUN

“Kütüphanenin dünyaya açılan kapısı” olarak nitelendirilen “Cihannüma Salonu” 16 Türk devletini temsilen 16 sütun üzerine 32 metre yükseklikte inşa edildi.

KaynakÖğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.