Öğrenci Kariyeri Banner

Türkiye'de Elektronik Seçim Sistemi Teknolojisi Devri Başlıyor!

Türkiye'de Elektronik Seçim Sistemi Teknolojisi Devri Başlıyor!

VOITERM, Türkiye'nin ilk kapalı devre elektronik seçim sistemi makinesini geliştirdi. Geliştirilen teknoloji Türkiye'de genel seçim sisteminde değişiklik yaratabilir. 

Türkiye'yi elektronik seçim sistemine geçişini sağlayacak sistemi ''VOITERM'' adında bir teknoloji firması tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de ilk kapalı devre elektronik seçim sistemi kullanılmaya hazır durumda.

VOITERM'in Geliştirdiği Kapalı Devre Elektronik Seçim Sistemi Nasıl Kullanılıyor?

Türk mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen elektronik seçim sistemi, bir kiosktan ibaret. Kioskta oy kullanan vatandaş, kimlik numarası gibi verileri barındıran bir barkodu kioska okutup oyunu verebilecek. Verilen oy, söz konusu adayın hanesine yazılacak ve kimin kime oy verdiği blinmeyecek.

VOITERM'in geliştirdiği sistem eski oy sistemini ortadan kaldırabilir. Bu sistemle oy kullanma ve oyları sayma süreci çok daha hızlı işleyecek. Geliştirilen sistem sayesinde yanlış veya geçersiz oy kullanımı ortadan kalkmış olacak.

VOITERM Kurucusu ve Genel Müdürü Cengiz Pişirici, konuyla ilgli şu ifadeleri kullandı:

''Dijitalin ve kâğıt pusulanın kesişimiyle oluşturulan elektronik seçim altyapılarının güvenliğine ilişkin en güncel örnek ABD’de yaşandı. ABD federal seçim altyapısı yetkilileri, ABD'nin tartışmalı seçimlerinden biri olan 2020 seçimlerinin, ülkenin en güvenli seçimi olduğunu açıkladı.

Sahte oylara ilişkin iddialar, her oya ilişkin kâğıt kayıtların dijital kayıtlarla karşılaştırılmasıyla geçersiz kılındı. VOITERM olarak; yetkililerin, oylama güvenliğini artırdığına dikkat çektiği bu uygulamanın daha gelişmiş versiyonunu Türk mühendislerin AR-GE çalışmaları sonucunda kullanıma hazır hâle getirdik.

VOITERM, seçim işlemini basit, hızlı ve güvenilir hale getirdi. Seçmen elindeki barkod kodunu (TC kimlik, barkodlu üyelik kart gibi) cihaza okutarak aday seçim ekranına yönlendirilmektedir. Seçmen, hangi aday için oy kullanımını gerçekleştirdiği anda, cihaz üzerindeki yazıcı oy verilen aday kişinin ‘oy verdi’ bilgisini basılı hale getiriyor. Bu bilgi aynı zamanda dijital sunucuda da saklanıyor. Bu sayede mükerrer oyların önüne geçilirken, teknoloji tarafından kabul görmüş ve kullanımda olan kriptografik şifreleme algoritmaları ile seçim ve seçmen güvenliği de sağlanıyor.

VOITERM olarak Türkiye'nin ilk dijital seçim altyapısını uygulamaya tamamen hazırız. Hem ekonomik hem çevresel maliyetler düşünüldüğünde, geleneksel seçim sisteminin kademeli bir biçimde dijital ortama taşınmasında ve elektronik oylama sistemine geçilmesi sürecinde üzerimize düşeni yapmak için heyecanlıyız.''

 

Kaynak


Tuğba Nur Pehlivan

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Nur Pehlivan..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.