Türk Üniversitesinde Bir İlk! Sinemada Engeller Kalkıyor

Türk Üniversitesinde Bir İlk! Sinemada Engeller Kalkıyor
görme

Üniversite Öğrencilerine Ek Gelir İmkanı


Boğaziçi Üniversitesi de bir ilke imza atıyor ve sinemada engelleri kaldırıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde 12 Kasım’da Akvaryum adlı kısa film gösterimi ile SineBU’da Sesli Betimleme açılışı gerçekleşiyor.

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’de ilk defa bir filmin sesli betimlemeli izlenebilmesi için bir sinema salonu altyapısını hizmete sunuyor. Bu sayede görme engelliler ve engelli olmayan bireyler bir arada aynı anda sinemada film seyredebilecekler. Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda her ay bir film aynı anda hem kulaklık ile betimlemeli hem de betimlemesiz gösterilecek.

[ad name="Google Adsense"]

SineBU’da 13 Kasım’dan itibaren ay boyunca Emin Alper’in Abluka filmi sesli betimleme ile izleyiciyle buluşacak. Biletler SineBU’dan temin edilebilecek.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM),Sesli Betimleme DerneğiBoğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü ve Başka Sinemaişbirliği ile hayata geçen; SineBU Sesli Betimleme açılışı, 12 Kasım 2015, Perşembegünü 18.30’da Akvaryum (Yönetmen: Ayşegül Doğan) adlı kısa film gösterimi ile gerçekleşecek.

12 Kasım’da Boğaziçi’nde Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

Bu yıl; “Bir gün!

Herkesle aynı anda.

Erişilebilir biçimde.

Her filmi izleyinceye…” dizesiyle başlayan Erişilebilirlik Sözü ile gerçekleştirilecek Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali ile de 11-14 Kasım tarihlerinde engellerin kaldırılması için yapılan çalışmalara dikkat çekilecek. Festival kapsamında, 12 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs meydanına saat 12:00’da Özgürlüğün Ritmi Baston Şarkıları eşliğinde yürüyüş yapılacak ve Güney Meydan’da erişilebilirlik sözü ile baston şarkıları söylenecek. Güney Meydan’da ayrıca bir çok etkinlik standı yer alacak. Saat 16:00’da da Sesli Betimleme Derneği Betimleme Metin Yazım Koordinatörü Emine Kolivar ile Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Yılmaz’ın katılacağıFilm ve Tiyatrolarda Yapılan Sesli Betimlemelerin Görme Engellilere Yansımasıkonulu panel ve söyleşi gerçekleşecek.

Türkiye’de ilk kez bir filmin aynı anda betimlemeli ve betimlemesiz izlenmesini sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu Sesli Betimleme açılışı ise, 18:30’da Akvaryum adlı kısa film gösterimi ile gerçekleşecek.

Festival, 13 Kasım Cuma günü 11:00-17:00 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulacak Erişilebilirlik Stantları ve çeşitli etkinlikler ile devam edecek. Festivalin kapanışında ise 14 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’da Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde Muammer Ketencioğlu Konseri ve Balkan Şarkıları ile Konseri gerçekleşecek.

 

SineBU Tel: 212 359 48 90

Bilgi için: Esra Yener / desiBel Ajans – 0535 108 5430

Ek: Erişebilirlik Sözü 2015 / Festival Programı ve standları

Erişilebilirlik Sözü 2015

Bir gün!

Herkesle aynı anda.

Erişilebilir biçimde.

Her filmi izleyinceye,

Her kitabı okuyuncaya,

Her eğitim kurumuna engelsizce girinceye,

Üretime eşit katılıncaya,

İmzalarımızı engelsiz atıncaya,

Oylarımızı tek başına verinceye

Her yazılım, donanım ve web sayfasını dolu dolu kullanıncaya,

Her cadde, sokak ve mekânı özgürce gezinceye,

Tüm yaşamı eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek,

Mücadeleye devam edeceğiz.

 

2015 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festival Programı ve Standları

Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM işbirliği ile

11 Kasım / 18:30-20:30

Tünelden Taksim Meydanına Özgürlüğün Ritmi baston şarkıları eşliğinde yürüyüş ve Taksim Meydanında Erişilebilirlik sözünün söylenmesi

12 Kasım / 16:00-18:30

16:00-18:00

Panel ve Söyleşi

Film ve Tiyatrolarda yapılan Sesli Betimlemelerin Görme Engellilere Yansıması

Emine Kolivar: Sesli Betimleme Derneği Betimleme Metin Yazım Koordinatörü

Olgun Yılmaz: Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Yer: Boğaziçi Üniversitesi New Hall Binası 09 Nolu Seminer Salonu.

18:30:20:30

Türkiye’de ilk kez bir filmin aynı anda betimlemeli ve betimlemesiz izlenmesini sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu Sesli Betimleme açılışı, Akvaryum adlı kısa film gösterimi ve Kokteyl.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu

13 Kasım / 11:00 - 17:00

Erişilebilirlik Stantları / Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs Meydanı

Baston Forumu: Görme engelilerin beşer dakikalık ilk baston deneyimleri.
Moderatör: Z. Hande Sart.
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi ve Engelliler Birimi Koordinatörü.
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Park Binası 07 Nolu Sınıf.

14 Kasım / 11:00 - 17:00

Erişilebilirlik Stantları / Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı

20:00-22:00

Muammer Ketencioğlu Konseri ve Balkan Şarkıları

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Necmettin Tanyolaç Salonu

2014 Festival Filmini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=bunYJ6RdmJU

http://www.getem.boun.edu.tr/

2014 Festival fotoğraflarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.709022049183644.1073741832.240346846051169&type=3

Erişilebilirlik Stantları

 • Braille standı. Braille Daktilo ve Braille Harflerin Latin karşılıkları eşliğinde gelenlere Braille alfabesinin tanıtımı ve adlarını kendileri yazarak bu kağıtların kişilere hediye edilmesi

 • Erişilebilir oy standı. Erişilebilir bir oy şablonu ve pusulalarla veya elektronik oy makinesi kullanılarak bir körün nasıl oy verebileceğinin açık bir kanıtı. Engelsiz Erişim Derneği’nin ortaya koyduğu 10 mücadele alanından en çok talep edilenlerin erişilebilir biçimde oylanması.

 • Yemek standı. Erişilebilir yemek yapabilmenin ipuçları ve bazı erişilebilir mutfak aletleri.

 • Maden Tetkik Arama (MTA) standı. MTA Müzesinin getirdiği erişilebilir maketler.

 • Dokunsal duyu standı. Piaf adı verilen ve görsel materyalleri dokunsal hale getiren cihazdan çıkarılan şekillerin ne oldukları görünmeden yalnızca dokunularak oyun hamurlarıyla yaptırılmasının istenmesi. Ayrıca sesli etiketlerle kaplanan bir Türkiye haritası üzerinde, ziyaretçilerin görmeden şehirleri bulmalarının istenmesi.

 • Logo standı. Başakşehir Belediyesi'nde görme engelli çocuklara logo eğitimi veren kişilerin çalışmaları

 • Minyatürk Standı. Minyatürk’te sergilenen kimi görsel objelerin dokunsal maketleri.

 • Erişilebilir oyun standı. Görme engelli olan ve olmayanların bir arada oynayabilecekleri erişilebilir tavla, Okey, Satranç gibi oyunların yan ısıra yalnızca işitme duyusu kullanılarak oynanan bazı iOS oyunlarının herkese oynatılması.

 • Sesli betimleme standı. Ziyaretçilere karikatür, fotoğraf, tablo ve videoların betimlettirilmesi ve minik betimlemeli film gösterileri.

 • İstihdam standı. Engelli istihdamı ve erişilebilirlik konusunda anket ve farkındalık çalışmaları. Engelsiz THY çalışmalarının tanıtımı.

 • Engelli Parkuru: Şehirlerde karşılaşılan, Direk, Masa, Sandalye, Mantar ve küçük engellerden oluşacak parkurda baston kullanılarak görme engellilerin vücutlarını hiçbir engele çarpmadan yürümelerini amaçlayan bir yarışma.

 • Tandem Bisiklet gezintisi.

 • Canlı müzik: Stantlarda farklı enstrüman çalan kişilerin birer saatlik canlı müzik gösterileri. • Bilişim ve gündelik araç gereçler standı. Görme engellilerin gündelik hayatlarında kullandıkları, Renk tanıyıcı, Konuşan tartı aleti, Sıvıölçer, bilgisayar ve birçok araç gerecin nasıl kullanıldığı konusunda bir farkındalık çalışması.


 

Kaynak: Hürriyet

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.