TSK, Ulusal Savunma Üniversitesi Kuruyor

ulusal_savunma_universitesi

TSK uzun süredir gündeminde tartıştığı Ulusal Savunma Üniversitesi'ni kurmaya hazırlanıyor. Bu amaçla Genelkurmay'dan bir heyet ABD'deki Savunma Üniversitesi'ni inceledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) uzun süredir gündeminde tartıştığı Ulusal Savunma Üniversitesi'ni kurmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede Genelkurmay'dan bir heyet ABD'deki Savunma Üniversitesi'ni inceledi. Kurulacak üniversitede general ve amirallerin görev alanlarına ilişkin doktora ve doktora sonrası bilimsel eğitim yapması, sivillerden uzman yetiştirilmesi hedefleniyor. Türkiye'de harp okulları ve Harp Akademileri'nin bünyesindeki enstitülerin kapatılarak 'ulusal savunma üniversitesi' bünyesinde toplanması planlanıyor.

[ad name="Google Adsense"]

ABD VE HİNDİSTAN MODELLERİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; kurulacak üniversite için ABD ve Hindistanmodelleri üzerinde duruluyor. Hindistan modeline göre tüm harp okullarının ve bünyelerindeki enstitülerinin kapatılması gerekiyor. Bu modelde, harp okullarındaki öğrencilerin tamamı üniversiteye bağlı olarak okuyor, daha sonra kara, deniz ve hava sınıfına ayrılıyor. Ancak Türkiye'de bu modelin gerçekleştirilmesi olasılığının zayıf olduğu belirtiliyor. Bu durumda ön plana çıkan ABD modelinde askeri personel ve siviller Ulusal Savunma Üniversitesi'nde öğrenim görüyor.

"ULUSAL SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ" BÜNYESİNDE TOPLANMASI PLANLANIYOR

Türkiye'de harp okulları ve Harp Akademileri'nin bünyesindeki enstitülerin kapatılarak 'ulusal savunma üniversitesi' bünyesinde toplanması planlanıyor.

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.