Tesla Mülakatında Sorulan Birbirinden Zor 13 Soru

''Baskı altında çalışma konusunda gayet başarılıyım'' diyorsanız, Elon Musk için çalışmayı bir deneyin deriz. Bildiğiniz gibi elmaslar, yüksek basınca maruz kalan kömürlerden oluşur ve SpaceX'in eski başkanı Dolly Singh'a göre Elon Musk, baskı konusunda tam bir uzman. Tesla Motors ve SpaceX CEO'su Musk'ın yanında çalışmak, onun ekibinin bir parçası olmak hiç de kolay bir şey değil. Bunu başarmak için kendi alanınızda gerçekten de başarılı olmanız lazım. Fakat iş, Musk'ın ekibine dahil olmakla bitmiyor. Üstelik sağlam bir stresi de göze almanız gerek. Çünkü Musk'ın ekibine katılmak demek, hayatınızın çok daha zorlaşacağı anlamına geliyor ve Musk'a yakın bazı kişilere göre genç dahi çalışanlarına baskı uygulama konusunda bir uzmanmış. Musk'a göre üretici bir şekilde çalışmanın yolu, çalışanın kendini sürekli baskı altında hissetmesinden geçiyormuş (Musk'ın bu kadar 'sayko' olduğunu bilmiyorduk). Musk'ın benimsediği bu sistem, anlaşılan Tesla'nın şirket olarak da benimsediği bir tutum haline gelmiş. Zira şirkette görev yapmakta olan Mekanik Test Mühendisi James Wong, bir site üzerinden işe girerken mülakatta karşılaştığı soruları paylaşmış. İşte mülakatı kabusa çevirebilecek o 13 soru:
Neden Tesla?
t01

Mesleğinizde yetenekli olmanız yetmiyor. Ne kadar tutkulu olduğunuz da önemli. Ve bu soru, tam da sizin tutkunuzu dışa vurmanıza yönelik. Bu alanda çalışma konusunda sizi motive eden şey nedir?
t02

Bu soruda öğrenilmek istenilen şey; işinize ne derece aşıksınız? Sadece para kazanmak için mi bu işi yapıyorsunuz, yoksa kendinizi gerçekten bu işe adamış durumda mısınız?

Şirketin sahip olduğu geleneği değiştirme adına neler yapabilirsiniz?
t03
Planlarınızın, hayalleriniz ve hayal gücünüzün ön plana çıkacağı bir soru. Otomobiller hakkında ne biliyorsunuz?
t04Yaptığınız işi iyi yapmanız yetmiyor. Sadece bir tane vida sıkacak dahi olsanız otomobiller hakkında önemli bir bilgi birikimine sahip olmanız şart.
Üzerinde uğraştığınız bir problem ve bu problemi nasıl çözdüğünüz hakkında bir örnek verir misiniz?
t05

Bu soru tam bir yem sorusu. Musk'a göre eğer bir problemi gerçekten kendi izlediğiniz yol ve yöntemler ile çözdüyseniz her detayı hatırlayacaksınızdır. Fakat işin içine biraz yalan katıyorsanız ara ara duraksayacak, bazen de hızlı şekilde geçiştirmeye çalışacaksınız. Bu da adayın ne derece doğru söyleyip söylemediğinin ölçülmesini sağlıyor.Eski patronunuz ve iş arkadaşlarınız sizin performansınız hakkında neler söylerlerdi?
t06Burada hem kişinin iş ilişkileri konusunda nasıl olduğu hem de dahil olduğu ortam hakkında nasıl izlenimler elde ettiği ölçülmekte. Yani eski çalıştığım yeri bir güzel gömeyim demeniz pek işinize yaramayabilir.Özgeçmişinize yazdığınız her şeyden detaylı bir şekilde bahsediniz.
t07Direkt olarak özgeçmişiniz konusunda ne kadar dürüst olduğunuzu ortaya çıkartan bir soru. Yani bir nevi ''özgeçmişini şişirme'' deniyor.Dünya yüzeyinde durmaktasınız. Bir mil Güney'e, bir mil Batı'ya ve bir mil Kuzey'e doğru yürüdünüz ve son geldiğiniz nokta, ilk başladığınız nokta ile aynı oldu. Bu durumda siz neredesiniz?
t08

Bu soru, Elon Musk'ın biyografisinde de yer aldığına göre en sevdiği mülakat sorusuymuş. Çalışanın zekasını ve düşünme yetisini doğrudan test eden bu sorunun aslında birden fazla cevabı var. Fakat en yaygını ve kabul göreni Kuzey Kutbu.İçi su dolu bir tankta, tekne ile durmaktasınız ve yanınızda da bir çapa var. Çapayı tekneden attığınızda tankın su seviyesi yükselir mi, yükselmez mi?
t09

Bu sorunun cevabı hem çapa zinciri, hem de çapa ağırlığı ile orantılı. Eğer çapa ağır ise ve zinciri kısaysa gerilen zincir tekneyi de çekecek ve su seviyesi yükselecektir. Fakat zincir uzun ve çapa hafifse bu kez su seviyesinde bir değişiklik olmaz.XYZ'nin nasıl çalıştığını açıklayınız.
t10
Temel mühendislik bilgisi konusunda ne seviyede olduğunuzun anlaşılmasını sağlayan bir soru.Daha önceki işinizde grup halinde bir problemi çözdüğünüz zamandan bahsedin.
t11

Takım çalışmasına ne derece uyumlu olduğunuz, takım içinde ne gibi sorumluluklar aldığınız ve problem çözümü konusunda işin içine ne kadar dahil olduğunuzu ortaya çıkartacak bir soru.


Sürekli tekrarlanan işler ile nasıl başa çıkıyorsunuz?
t12

Yazının başında da dediğimiz gibi; Tesla Motors'da stres altında çalışabilmeniz gerekiyor. O yüzden bu soru da sizin strese karşı nasıl bir tutum sergilediğinizi belli eder cinsten.


Sizin gibi pek çok insan ile karşılaştık. Bu insanlara nazaran sizi özel kılan nedir?
t13
Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.