Öğrenci Kariyeri Banner

Sapiens ve Homo Deus'un Yazarı Harari: Yapay Zeka Her Şeyi Değiştirecek

Sapiens ve Homo Deus'un Yazarı Harari: Yapay Zeka Her Şeyi Değiştirecek
Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi ve Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi adlı kitaplarıyla Türkiye’de de en çok satanlar listesinden inmeyen Yuval Noah Harari, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında Afşin Yurdakul'un sorularını yanıtladı. Yapay zekanın her şeyi değiştireceğini söyleyen Harari, günümüzün insanlarının 3018 yılındaki Davos toplantısının Neandertalleri olacağını belirtti."Sapiens" kitabı ile 'Bugüne kadar nasıl geldik?' sorusunun cevabını mükemmel bir şekilde anlatan yazar Yuval Noah Harari, yeni kitabı "Homo Deus" ile "Bundan sonra ne olacağız?" sorusuna ışık tutuyor...

'Tüm yaşamın ve gezegenin geleceğini şekillendirecek 3 büyük zorluk var.'

yuval7

Habertürk Gazetesi'nden Afşin Yurdakul'a Davos'ta röportaj veren Oxford Üniversitesi’nden doktoralı İsrailli tarih profesörü Harari, tüm yaşamın ve gezegenin geleceğini şekillendirecek 3 büyük zorluk olduğunu söyledi. Harari: ''Ekolojik zorluklar. Özellikle iklim değişikliği ama sadece iklim değil. İkicisi nükleer silahlar gibi kitle imha silahları tehlikesi. Üçüncüsü teknolojik yıkımlar. Burada da yapay zekâ ve biyomühendislikten bahsediyoruz. Geleceğin neye benzeyeceğine dair kesin bir sonuç yok, bizim bu zorluklara nasıl reaksiyon göstereceğimize bağlı.'' dedi.


Yapay zeka her şeyi değiştirecek! Ekonomiyi, siyasi sistemleri, kişisel hayatları etkileyecek.'Homo-Deus
İnsanların yapay zekaya çok fazla odaklandığını ancak aynı anda gerçekleşen biyoteknoloji devrimini unuttuğunu söyleyen Harari, yapak zekanın biyoteknolojiyle birleşince çok yıkıcı olacağını öngörüyor.

''Yapay zekâ, biyoteknoloji ile birleşince çok güçlü ve yıkıcı oluyor. Yapay zekâyı bioteknoloji ve özellikle beyin araştırmalarıyla birleştirirseniz, bu ona insan duygularını anlama ve manipüle etme, kontrol etme yetileri verir. O yüzden asıl devrim yapay zekâ değil, bilgi teknolojileri ve biyoteknolojinin birleşmesi.''


'20. yüzyılda dünyayı anlatmak için 3 büyük hikâye vardı. Faşist, komünist ve liberal söylemler. Ve her biri peş peşe çöktü.'sapiens-featured
Faşist, komünist ve liberal söylemlerin çöktüğünü belirten Harari, içinde yaşadığımız dönemi ''sırtımızı yaslayacak küresel bir söylemimiz yok'' sözleriyle tanımlıyor.


'Biz 3018 yılındaki Davos toplantısının Neandertalleri sayılırız.'jpg
Bin yıl sonraki insanların bizden tamamen farklı olacağını öngören Harari, biyolojik evrimin tüm sınırları bitireceğini ve bizlerin 3018 yılında, binlerce yıl önce yaşayan Neandertaller gibi olacağımızı söylüyor.


'Dünyanın birçok yerinde insanlara nostaljik fanteziler satarak iktidara gelen liderler var.'1822830_42e7da165108e05eb99aaea1e651f2bf
Harari, büyük söylemlerin yokluğundan dolayı insanların dinlere daha çok yöneldiğini, bazı siyasilerinde bu şekilde iktidara geldiğini söylüyor ve insanların uyanıp cevapları sorguladığında günah keçisi arayacaklarını sözlerine ekliyor.

KaynakÖğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.