Öğrenci Kariyeri Banner

Rizeli Şair UNESCO'nun Yaşayan İnsan Hazineleri Listesine Girdi

Rizeli Şair UNESCO'nun Yaşayan İnsan Hazineleri Listesine Girdi
Rizeli şair 80 yaşındaki Osman Efendioğlu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine alındı.

UNESCO tarafından kültürel mirasın korunması ve desteklenmesi amacıyla, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması'na yönelik 2003 yılında kabul edilen ve Türkiye'nin de taraf olduğu sözleşme kapsamında hazırlanan, 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine Rizeli şair Osman Efendioğlu da eklendi.

“BENİM İÇİN BÜYÜK ONUR”

UNESCO tarafından, 'Yaşayan İnsan Hazinesi' listesine alınan Rizeli şair Osman Efendioğlu, Rize merkeze bağlı Yiğitler Köyü'nde işlettiği kırtasiye dükkanında değerlendirmelerde bulundu. 10 yaşındayken ilkokul sıralarında şiirle ilgilendiğini ifade eden Osman Efendioğlu, 70 yıldır şairlik yaptığını belirterek UNESCO'nun, 'Yaşayan İnsan Hazinesi' listesine girmesinin kendisi için büyük onur olduğunu söyledi. Osman Efendioğlu, "Bu benim ve Rize için büyük bir onurdur. Bir Rizelinin böyle bir onura sahip olması bizi mutlu eder. Biz ölür gideriz, yarınlarda bu konuşulur" dedi.

adsız2
ATMA TÜRKÜ'NÜN GENEL MERKEZİ RİZE'DİR

Atma türkünün önemli bir kültür olduğuna dikkat çeken Efendioğlu, "Atma türkü esasında laf atma, hiciv, nükte, şaka, kinaye ve kur gibi oluşumları bünyesinde taşır. Tema ile kafiye arasında varyasyonu dönüşümlü olarak gerçekleştiren bir türkü türüdür ve genel merkezi Rize'dir. Başka yerde bu tür atma türkü yoktur. Ezbere bildiğim eski türkülerin sayısı 200 dolayındadır. Benim yazdıklarımın sayısını ben de bilmiyorum. Bunların hepsini bir kitapta toplamak için çalışıyoruz" diye konuştu, atma türkü yeteneğinin insanda doğuştan olduğunu ifade etti.
UNESCO'YA ATMA TÜRKÜ

Kendisini 'Yaşayan İnsan Hazinesi' listesine alan UNESCO'ya atma türkü besteleyen Osman Efendioğlu şu dörtlüğü okudu:

'Helal olsun hemşerim bu dünya bizden geçti

Allah şükür olsun UNESCO bizi seçti

Osman Efendioğlu şiirlerle birleşti

Ancak şimdi anladım bu iş tamam yerleşti'

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.