Rafael Nadal'dan 5 Hayat Dersi

16 kez Grand Slam, 10 kez Fransa Açık şampiyonu, dört anadal ve olimpiyat altınını kazanan iki tenisçiden biri, bir senede toprak, çim ve sert zeminde Grand Slam kazanan tek erkek tenisçi, toprak kortların kralı ve sayısız birçok başarının sahibi: Rafael Nadal. 1986 doğumlu İspanyol tenisçi, tenise 3 yaşında adım atıp 15 yaşında profesyonel tenis kariyerine başlamıştır.

Her ne kadar birçok başarılı isim gibi zaman zaman kariyerinde inişler yaşayıp çok eleştirilse de Rafael Nadal’ın hayatından çıkarılabilecek birçok ders bulunmakta. Bunlardan beşini sizler için derledik.

Neler Olabileceğini Düşünerek Vakit Harcamayın. Neler Yapabileceğinize Odaklanın
_96317200_rafa_serve_reuters


2015’te Hindistan’da Nadal-Federer maçı öncesi kendisiyle yapılan bir röportajda Nadal’a kariyeri boyunca yaşadığı sakatlıkları sorulduğunda, o gerçekçi bir yaklaşımla “Evet, sakatlıklar her sporcunun hayatının bir parçasıdır. Ne olabileceğini düşünmeye başlarsanız sakatlık ortadan kalkmaz. Neler olabileceğini düşünerek vakit harcayamazsınız. Bu işe yaramaz. Sakatlıklar nedeniyle ana turnuvaları kaçırdım fakat bu yılı 5. olarak bitireceğim ve bu benim için makul bir başarı.”

Sahip Olduklarınla Mutlu Ol. Daha İyisini Yapanlara Kıskançlıkla Yaklaşma
13_1643


Kendisine en üst noktaya geri gelme hakkında kendisini nasıl motive ettiği sorulduğunda “Ben dünya 5 numarasıyım, 15 değil. En üst nokta budur. Daha iyisi olmak istiyorum, evet fakat… 5 numara olmanın felaket olduğunu söylemenin harika bir şey olduğunu hiç düşünmemiştim. Her zaman karşılaştığım şeylerle mutlu olmaya çalışırım. Sahip olduğum kariyerimle kendimi çok şanslı hissediyorum. Benim motivasyonum oyuna ve bu tutkuya olan aşkım, tenis oynamaktan ve bugün yapıyor olduğum şeylerden dolayı çok mutluyum.”

Zirvede Kolayca Dinlenemezsiniz
rafael-nadal-beats-gael-monfils-to-win-ninth-monte-carlo-masters-title-32


“1 numara bile olsanız sürekli gelişmeye devam etmelisiniz. Orada bir başkası sana yaklaşmaya devam edecek ve sen oyunu düşünmeye, belirlemeye ve yükseltmeye devam etmek zorundasın.”

 

Şüpheler İyidir Ancak Onlarla Baş Etmeyi ÖğreninRafael-Nadal-1-1040x572_503x307


“Şüpheler hayatın bir parçasıdır. Dünyada hiçbir şey net olmadığından ve belki çok kibirli olduğunuzdan şüpheleriniz olmayabilir. 2012’de çok iyi oynuyordum. Dünya 1.’si olma şansım vardı, ancak 7 ay süren bir sakatlık yaşadım. 2014’te tekrar yarışta 1 numaraydım fakat Mallorca’da bileğim kırıldı. Yine de bana olan her şey hakkında kendimi çok şanslı hissediyorum, halen 14 Grand Slam’im ve 1 Olimpiyat altınım var, bu yüzden düşlediğimden çok daha fazlasını yaptım.”

İyi Bir Kaybeden Olun
2017 U.S. Open Tennis Tournament.


“Ben iyi bir kaybedenim. Ben her zaman kayıpları çok iyi kabul ederim. Sporcu olarak kazanmaktan çok kaybederiz. Her hafta sadece bir oyuncu kazanır ve diğerleri kaybeder. Bunu kabul etmek zorundasınız. Olumlu yaklaşın ve neyi geliştirebileceğinizi görün. Tabii ki de ailem bana yardımcı olur fakat ben iyi bir kaybedenim ve kaybettikten üç hafta sonra üzülen birisi değilim. Bunu kabul eder ve devam ederim.”


Kaynak

 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.