Pomodoro Tekniği İle Verimli Zaman Yönetimi

Zamanı doğru ve verimli kullanmak günümüz sorunlarının başında yer alıyor. Bazı zamanlar çalışmak için masa başına oturup telefonla veya başka birşeyle uğraşırken buluyoruz kendimizi.  Ya da saatlerce çalışıp sanki verim alamamış,hiçbir yol katedememişiz gibi geliyor. Pomodoro tekniği de zaman yönetimini  çok fazla bunaltmadan,yormadan ama düzenli bir şekilde kontrol edebilmemiz için biçilmiş kaftan.Üstelik odaklanma sorunu olan bireylerin bu tekniği kullandıkça bu sorununun ortadan kalktığı da biliniyor.

Nedir bu Pomodoro ?         

Pomodoro 25 dakikalık bölümler üzerine kurgulanmış bir zaman yönetimi tekniği. 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından bulunan bu teknik, İtalyanca’da “domates” anlamına gelen “pomodoro” kelimesinden geliyor.

Zaman-Yönetiminde-Kendinizi-Başarılı-Görüyor-musunuz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki niye 'domates' tekniği?

Francesco Cirillo okul yıllarında ciddi odaklanma sorunları yaşıyor,bu odaklanma sorunları hayatında ciddi bir problem haline gelince bu sorunu kendince çözme yöntemleri aramış. Bir nevi kendisiyle iddiaya girip “10 dakika hiç kopmadan,gerçekten odaklanıp ders çalışacağım” demiş. Bunun için bir zamanlayıcıya ihtiyaç olunca elinin altında ki domates şeklinde bir mutfak zamanlayıcısını kullanmış. Bu zamanlayacının belli bir süreye kurulması ve süre bittiği anda zilinin çalması Francesco Crillo için önemli bir mativasyon yaratmış. Daha sonra bu tekniği geliştirerek ‘pomodoro tekniği’ ortaya çıkmış.

1237_4845_pomodoro-technique_large

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomodoro tekniği nasıl uygulanır?

  1. Zamanı gözlemleyebileceğiniz bir araç bulun.(kronometre,gerisayım sayacı olabilir.)

  2. Tamamlamanız gereken bir görev seçin.

  3. Görevinize başlarken zamanlayacınızı 25 dakikaya ayarlayın.

  4. Bu 25 dakika boyunca sadece dikkatinizi işinize verin, başka hiçbirşeyin kafanızı dağıtmasına izin vermeyin.

  5. 25 dakikanın sonunda 5 dakika mola verin ve 5 dakika boyunca görevinizle ilgili hiçbirşey düşünmeyin ve asla işinize devam etmeyin.

  6. 4 pomodoro sonunda 15-30 dakika arası uzun bir mola verin.


pomodoro-tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomodoro tekniğini kullanırken yardımcı olabilecek uygulamalar: Android / İOS

Enlight-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özel İçerik:Solmaz Toysal

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.