Öğrenci Kariyeri Banner

Oxford Üniversitesi'nden Önemli Adım

Oxford Üniversitesi'nden Önemli Adım
Oxford Üniversitesi öğrencileri bundan sonra, İngilizcede üçüncü tekil şahıs için cinsiyetleri belirlenmiş “he” (erkek) ve “she” (kadın) yarine, cinsiyet ifadesi olmayan “ze” zamirini kullanacak.

Öğrenci birliği tarafından yayımlanan broşürde bu yeni uygulamanın, trans öğrencilerin yanlış zamir kullanılarak rencide edilmesinin ve ayrımcılığın önüne geçilmesi umulduğu belirtildi.

Üniversitenin davranış kurallarına göre, trans bir birey için yanlış bir zamiri kasti biçimde kullanmak kusur olarak kabul ediliyor.

Bu uygulama ile birlikte “ze” zamirinin sadece sosyal yaşamda değil, ders ve seminerlerde de kullanılmaya başlanması umuluyor.

İngilizcede üçüncü tekil zamiri, Türkçedekinin aksine bir cinsiyet belirtilmeksizin kullanılamıyor. Hem atanmış cinsiyetini benimsemeyen, hem de kendini cinsiyetsiz olarak ifade eden kişiler için bu büyük bir sorun teşkil ediyor. Cinsiyetsiz zamir önerileri olan “ze” ve “xe”, geçitiğimiz günlerde Tennessee Üniversitesi tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve bu yaz Yatılı Okullar Birliği öğretmenleri, trans öğrenciler için “zie” zamirini kullanmalarına sevk etti.

The Times’da yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesi de benzer bir yöntem kullanmaya doğru ilerliyor.

Kaynak


Bu değişiklik sizce nasıl sonuçlar doğurur? Yorumlarınızı alalım.

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.