Örnek Uygulama: Japon Firmadan Sigara İçmeyen Çalışanlara Fazladan İzin

Japonya'da bir şirket sigara içmeyen çalışanlarının şikayetini dikkate aldı. Sigara ve tütün ürünleri kullanmayan çalışanların sigara molasına çıkanlara göre daha fazla çalıştıklarını iddia etmesi üzerine hareket geçen şirket, Eylül ayından itibaren personel izin kurallarında değişikliğe gitti.

sigara_ic

Sigara içmeyen şirket çalışanlarının arasındaki kızgınlık şirket genel merkezinin Tokyo'nun Ebisu bölgesinde, bir gökdelenin 29. katında yer alması sebebiyle daha da büyüdü.
sigara_2
Sigara içmek için en alt kata inmesi gereken çalışanların her bir molası 15 dakika sürüyordu.
Şirketin resmi temsilcisi Hirotaka Matsushima The Telegraph'ın haberine göre şu açıklamada bulundu:

"Bu senenin başlarında sigara içmeyen bir çalışanımız şikayet ve öneri kutusuna sigara molalarının sorun çıkardığını yazan bir not bıraktı. CEO'muz bu mesajı gördü ve hak verdi, işte bu yüzden sigara içmeyen çalışanlarımıza telafi etmek için bu ekstra izin günlerini veriyoruz."

Kyodo News'a konuşan şirket CEO'su Takao Asuka ise "Çalışanlarımızı sigara içmemeye teşvik etmek için ceza ya da baskı yerine mükafat kullanmayı umuyorum."

sigara_3

Kendi de sigara kullanmayan Matsushima bu ekstra izin günleri kuralı konulduğundan bu yana şirkette çalışan 120 kişiden 30'u fazladan izin günlerini kullandığını belirtti. Kendisi de ailesini bu izin günlerinde bir kaplıca tatiline götürmeyi tercih etmiş.

Ayrıca Matsushima'nın açıklamasına göre yeni kural 4 kişiye sigarayı bıraktırdı.

Fakat şirkette bazı çalışanların bu düzenlemeyi suistimal ettiği de belirtiliyor.
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Japonya'daki yetişkinlerin %21.7'si sigara içiyor. Fakat bu rakam erkekler ve daha ileri yaşlardaki kişiler arasında çok daha yüksek düzeyde.

sigara_4
Bunun yanısıra birçok Japon şirket sigara kullanmayan çalışanlarının sigara dumanından etkilenmemesi için de çalışmalarını sürdürüyor.

Örneğin 24 saat açık bir market zinciri olan Lawson Inc. genel merkezinde ve tüm bölge ofislerinde sigara içilmesini tamamen yasakladı.

Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.