Okyanusu Devriye Gezen, Suyun Kalitesini Ölçen Balık

Bu robot balık yakında, PH seviyesinin limitler dahilinde olup olmadığını kontrol etmek için yanınızdaki sularda devriye geziyor olabilir.


Su ürünleri yetiştiriciliği gıda endüstrisinin önemli alanlarından biri. Günümüzde tüketilen balıkların ve diğer suda yaşayan canlıların yarısı balık çiftliklerinde yetiştiriliyor. Balık çiftliklerinin etkin ve verimli bir biçimde çalışabilmesi, büyük ölçüde sudaki canlıların hastalıktan ve stresten uzak tutulmasına bağlı. Bu durum su kalitesinin sürekli takip edilmesini gerektiriyor.


Polikarbonat ve lateksten oluşan robot Madrid Teknik Üniversitesi ve Floransa Üniversitesi’nin bir çalışması. Dünya'nın su dengesinin sağlanması konusunda önemli bir rol oynayabileceği düşünülen bu robotun, balık üretim çiftliklerinde kullanılabileceği umuluyor.


robot_balik

‘’Kimyasal mesaj formunda gönderilen komutlara göre yüzebilen, biyolojiyi temel alan bir robot balık dizayn ettik ‘’ diyor çalışmada görev alan Profesör Giovanna Marrazza. ‘’Ortamdaki hidrojen iyonları birikimi elektrokimyasal sensörler tarafından tespit ediliyor. Elde edilen sinyal robotun kontrol edilmesi için elektronik sinyale çevriliyor.’’

Asit yoğunluklu ve kirletilmiş bölgeleri tespit etmek için bu özel PH sensörleri kullanılıyor. Su kalitesinde bir değişiklik sezerse, daha yakından incelemek için yüzüş rotasını değiştirebiliyor.

Balık üretim çiftliklerinde kullanılacak robotun balık şeklinde olması dikkat çekmek maksatlı planlanmamış, bilakis Marazza’nın dediğine göre iyi bir nedeni var. Çok basit; balık şekli yüzmek için oldukça uygun (Evrimin işlerliği çok ilginç değil mi?). Ayrıca yanında yüzdüğü balıkların yapabilecekleri stresi de şekliyle minimuma indiriyor. Bu robot ilerleyen yıllarda balık davranışlarının incelenmesinde de kullanılabilir.

Marazza şu anda balığın sadece konsept olduğunu ve gerçek dünya için hazır olmadığını, araştırmaya devam edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun için bir fon kaynağı ya da bu ilgi çekici projeye yatırım yapacak girişimci aradıklarını da konuşmasına ekliyor.

Araştırmayla ilgili detaylı bir makale Andrea Ravalli, Claudio Rossi ve Giovanna Marrazza tarafından yakın zamanlarda Sensors and Actuators B: Chemical’da yayımlandı.

Kaynak1

Kaynak2

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.