Öğrenmenin Önündeki Engel!

Bir şeyi öğrenmenizde ki engelleri saymanızı isteselerdi hangi etkenlerden bahsederdiniz? Belki maddi imkansızlıklardan, belki öğretmenininizin yetersizliğinden, dil bilmediğinizden veya yeteneğinizin olmadığından bahsetmeniz muhtemel. Aslında saydığım tüm bu sebepler gibi kişisel ve güçlü bir sebep daha var. Bildiğinizi sanmanız.


53be28d4da3918227b3635798f1dadae
Derslerinizdeki en kolay konudan sürekli hata yapmanızın anlam verilemeyen sebebi, aslında o konuyu küçümsemeniz bildiğinizi sanmanız ve yeterince çalışmamanız.
Ebeveynlerinizin söylediklerini dinlemeyip sonra o konudan başınızın yanması da yine bildiğimizi sanıp onları dinlememekten kaynaklanıyor.

119d71fa3c48d096f51f4e32d9925ffd
Anti görüşü savunan biriyle konuşurken anlattıklarını umursamayıp, konuşma bitiminde aklınızda sadece kendi dediklerinizin kalması ise bunu yaptığınızın bir göstergesi. Oysa bilmediğinizi yani en azından o konuda her şeyi bilmiyor olabileceğinizi, yanılabileceğinizi, önyargınızın olabileceğini kabul edip karşınızdaki kişiyi ondan yeni bir bilgi öğrenmek ve bakış açısı kazanmak için dinleseniz birçok konuda bilgi sahibi olan ve önyargılardan kurtulmuş iyi bir dinleyici olabilirsiniz.

1e27555c43053cb0085a0db941235cbc
Verdiğim örneklerden anlayacağınız üzere bir konuda her şeyi bildiğini veya genel olarak durumu bildiğini sanmak hem büyük bir önyargıya sahip olmanızı sağlarken aslında öğrenmenin önündeki en büyük engellerdendir.
Bu geçişi yapmak her zaman kolay olmasa da, kendinize bu gerçeği sık sık hatırlatmak önemli bir adım.


Özel İçerik : Bu içerik ÖğrenciKariyeri yazarlarından Saliha Turgut tarafından oluşturulmuştur.


Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.