Öğrenci Kariyeri Banner

Lise Öğrencileri Zihin Kontrol Sistemleriyle Cern Yolcusu!

Lise Öğrencileri Zihin Kontrol Sistemleriyle Cern Yolcusu!


Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde lise öğrencileri zihin gücüyle çalışan, acil durumlarda kişinin güvenliğini sağlayacak ‘Zihin Kontrol’ sistemi geliştirdi. Sistemi geliştiren lise öğrencileri, Kocaeli Bilişim Fuarı’nda düzenlenen yarışmada birinci gelerek Cern’e gitmeye hak kazandı.
Lise öğrencileri Cern yolcusu
Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören 12’nci sınıf öğrencileri Batuhan Sarı, Furkan Yavuz ve Murat Kaya, hocaları Volkan Ak önderliğinde ‘Zihin Kontrolü’ projesini geliştiriyor. Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımcı Proje yarışmasında birincilik alan projeyle öğrenciler Cern’e gitmeye hak kazandı.

Marmara Bölgesi'nde 120 okul arasında birincilik alan proje, kişinin kafasına takılan cihazın beyin dalgalarında algıladığı yorgunluk belirtilerini, yazılı ve sesli mesaj olarak görevli çalışana iletiyor. Ayrıca cihaz yorgunluk belirtisi olan ya da baygınlık geçiren çalışanın kullandığı iş makinesini devre dışı bırakıyor. Bu sayede iş kazası gerçekleşmeden olumsuz durum engelleniyor. Bununla beraber sistem algılanan beyin dalgalarını tablet ve bilgisayar ekranında grafik olarak kaydediyor. Belirlenen işçi ayrıca bilgisayar ekranında kendisine verilen numarayla belirtiliyor.

Öğrenciler ileri ki zamanlarda projenin askeri alanlarda da kullanılabileceğini belirtti. Ayrıca bu yıl ilki düzenlenen Kocaeli Bilişim Fuarı’nda geliştirdikleri sistemi sunan öğrenciler, Cern’e gitmeye hak kazandı. Ödüllerini Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın elinden alan lise öğrencileri kazandıkları başarıdan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Ayrıca öğrenciler projelerini Mart sonu İngiltere’de, Mayıs ayında da İspanya’da sergileyecekler.

Lise öğrencileri Cern yolcusu
“PROJE İŞ SAĞLIĞI VE ALANINDAKİ KAZALARI EN AZA İNDİRGEMEK İÇİN YAPILDI”
Projenin yapımında öğrencileriyle beraber sabahlara kadar çalıştıklarını belirten öğretmen Volkan Ak, “Proje, iş sağlığı ve alanındaki kazaları en aza indirgemek için yapıldı. Projede beyin dalgalarını okuyoruz. Normal hayatta insanlarda Alfa, Beta, Teta gibi dalgalar var. Yorulmadan az önce Teta dalgası yayarız. Ve bu dalgaları biz yakaladıktan sonra bluetooth üzerinden arduinoya gönderiyoruz. Arduino üzerinden mevcut iş makinesini daha kaza olmadan kapatıyoruz. Aynı şekilde sistemde işçi başından böyle bir tablete bluetooth üzerinden veri geliyor. Buradaki veri de hangi işçinin yorulduğuna dair veri alıyorsunuz. Buradan da çift taraflı çalışan sistemimiz makineye engel olabiliyor. Aynı zamanda cep telefonuna da kısa mesaj gönderiyoruz. Mesaj üzerinden de işçi başı hem firma çalışanından yetkililer mesajla bu kontrolü gerçekleştirebiliyor. Ve iş kazası olduğu zaman kesinlikle ört-bas edilemez hale gelmiş oluyor” dedi.

Sistemin çok ileri seviyelere gelebileceğine dikkat çeken öğrenci Batuhan Sarı, “Hedefimiz projenin seri üretime geçilmesi. Hangi alanlarda kullanılacak derseniz sadece sanayi ile kalmayacak. Geliştirme aşamasında, prototip aşamasında şu anda projemiz. Sanayi ve askeriyede kullanılacak. Şu an prototip aşamasında ve gerçekleştirebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Lise öğrencileri Cern yolcusu
“SABAHLARA KADAR UYUMADIK”
Kocaeli Bilişim Fuarı’nda yapacakları sunum için cihazın beyin dalgalarını en iyi şekilde almasını sağlamak amacıyla sabah saatlerine kadar uyumadıklarını belirten öğrenci Murat Kaya, “Projemizin işleyiş şekli gördüğünüz üzere kafamızdaki cihazı kullanarak beynimizin dalgalarını ölçüp eğer ‘Teta’ adlı uyku zamanında yollanan dalgalarsa kişinin önündeki ağır iş makinesini kapatmayı amaçlıyoruz. Bu şekilde işliyor. Beynimizin dalgalarını alan alet bluetooth aracılığıyla androidimize yolluyor. Androidimiz de inceliyor, eğer Teta dalgası varsa hem internetteki sunucumuza yolluyor hem de kendisi uyarı veriyor. Bu şekilde iş kazalarının önüne geçmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“HEDEFİMİZ PROJEYİ GELİŞTİRİP ASKERİ VE OTOMOTİV ALANLARINDA KULLANMAK”
Sistem hakkında “Geliştirilebilirlik açısından çok alanda önü açık bir proje” diyen Furkan Yavuz şöyle devam etti:
“Fabrikalarda çalışan işçilerimizin iş kazalarında onları koruma, onların herhangi bir duruma maruz kalmamasını sağlamak. Hedefimiz ileride projemizi geliştirirsek çok kapsamlı bir alan olduğu için askeri alanda, okullarda, bazı otomotiv firmalarında da kullanılabilecek bir proje. Projemizin ilk aşamasından bahsedersek, insan beyninin yaydığı beyin dalgalarını ölçtüğü için, beyin dalgalarını yollayarak arduino tarafından kapatabiliyoruz.”

Kaynak


Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.