KYK dan Öğrencilere Yılbaşı Sürprizi

kyk


[ad name="HTML"]KYK burs sonuçları açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü, 2014-2015 KYK kredi ve burs sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Binlerce öğrencinin merakla beklediği 2015 yılı kredi ve burs sonuçları belli oldu. Yaşanan yoğunluktan dolayı kyky.gov.tr sitesi çöktü. Kredi ve yurtlar Kurumu tarafından yapılan KYK burs sonuçları bugün açıklandı. Öğle saatlerinde Yükseköğrenim Öğrencileri tarafından beklenen açıklama geldi. KYK başbakanlık burs ve kredi sonuçları öğrenme linkine haberimizinden ulaşabilirsiniz.KYK dan öğrencilere yılbaşı sürprizi

KYK burs sonuçları 2014-2015 yılı için açıklandı. KYK öğrencilere yılbaşı sürprizi yaptı ve sonuçları açıkladı. Öğrenciler merakla bekledikleri sonuçlara ulaştı. Yurtkur KYK burs ve kredi sonuçları açıkladı. Sonuçların açıklandığı Yurtkur'un twitter hesabından bu şekilde duyuruldu.Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden (KYK) yapılan yazılı açıklamaya göre, burs-kredi miktarı 300 TL'den 330 TL'ye yükseltildi. Kurum tarafından lisans öğrencilerine 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine 660 TL, doktora öğrencilerine ise 990 TL burs-kredi ödemesi yapılacak.

BURS VE KREDİ BAŞVURU SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU SİTESİ ANA SAYFA

YURTKUR ANASAYFA

KYK Burs Başvurusu Sorgulama - Türkiye.gov.tr

YURTKUR yedek kayıt süresini uzattı

YURTKUR'un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Yeni yıl tatilinin uzatılması nedeniyle16.hafta yedek yerleştirme işlemlerinin son kayıt günü 09 Ocak 2015 mesai bitimine kadar uzatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2014'ün Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde rekor bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini belirterek, "Kurulduğu 1961 yılından bugüne dek 53 yılda toplam 286 bin yatak sayısına ulaşan kurumda, 84 bin 179 kapasite ilavesiyle sadece bir yılda yaklaşık yüzde 30'luk bir artış sağlandı" dedi.

Bakan Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlerin gerek yurt gerekse burs ve kredi hizmetlerinde rahat etmeleri adına yoğun bir yılı geride bıraktığını ifade etti.

Kredi Yurtlar Kurumunun, yıl içinde yurt temininin sağlanması, yeniyurt inşası gibi bir çok farklı konu başlığında gerçekleştirdiği çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

"2014 yılında mevcut yurtlara 165 yeni yurt, 84 bin 179 kapasite ilave edildi. 2013 yılında 81 il, 145 ilçe ve KKTC'de 286 bin 849 yatak sayısı, 2014 yılında şu ana kadar 81 il 152 ilçe, 2'si KKTC'de olmak üzere toplam 394 yurtta, 84 bin 179 yatak sayısı artışı sağlanarak 362 bin 792 yatak sayısına ulaştı.

2014, Kredi Yurtlar Kurumunda rekor bir yıl olarak da kayıtlara geçti. Kurulduğu 1961 yılından bugüne dek 53 yılda toplam 286 bin yatak sayısına ulaşan kurumda, 84 bin 179 kapasite ilavesiyle sadece bir yılda yaklaşık yüzde 30'luk bir artış sağlandı."

[ad name="HTML-1"]

 

Yurtların maliyeti 4 milyar 237 milyon TL

Bakan Kılıç, 2014-2017 arasında yatırım programına alınan yurtların toplam maliyetinin 4 milyar 237 milyon lira olduğunu belirterek, "2014 yılında yurtlara 488 bin 409 öğrenci müracaat etmiş, bunlardan 417 bin 855'i geçerli olarak kabul edilmişti. 2014 Aralık tarihi itibariyle ayrılan 183 bin 797 yatak sayısı için 172 bin 848 öğrenci kesin kayıt yaptırmaya hak kazandı" bilgisini verdi.

Yurtlarda kalmak isteyen öğrencilerin, ailesinin mal varlığı ve gelir durumuna ilişkin beyanlarının, ilk defa 11 kamu kurumuyla birlikte değerlendirildiğini anlatan Kılıç, ihtiyaç sahibi öğrencilere öncelik verilerek yurtlara yerleştirmenin yapıldığını vurguladı.

Beslenme yardımında 20 kat artış

Öğrencilere beslenme yardımı konusunda son 12 yıldaki büyük değişimin rakamlara yansıdığına dikkati çeken Kılıç, 2002 yılında aylık 11 lira olan beslenme yardımının 20 kat artırılarak bu yıl aylık 220 liraya çıkarıldığını kaydetti.

Bakan Kılıç, yurt dışı öğrenim kredilerine ilişkin "2014 yılında KKTC 438, diğer ülkeler 227 olmak üzere toplam 665 kişiye burs, toplam 9 bin 364 kişiye kredi verildi. Aylık burs veya kredi miktarı, Dünya Bankasının belirlediği, ülkelerin satın alma gücü paritesine göre hesaplanıyor" diye konuştu.

500 bin öğrenci sosyal projelere katıldı

Kılıç, kredi ve yurtlarda öğrenciler için sadece barınma yuvasının ötesinde yıl içinde birbirinden önemli faaliyetler gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Öğrencilerin sosyalleşmesi, tecrübe kazanması ve kendilerini değerli hissedecekleri birçok organizasyona imza atıldığını ifade eden Kılıç, eğitim, kültür ve sportif faaliyetleri, liderlik okulu, atölye çalışmaları, sosyal sorumluluk projelerinde yaklaşık 500 bin öğrencinin yer aldığını bildirdi.

Burs veya kredilerde yüzde 176'lık rekor artış

Bakan Kılıç, 2002 yılında 451 bin 550 kişiye kredi verilirken, 2014 yılında yüzde 176 artışla 1 milyon 245 bin 325 kişiye burs veya kredi imkanı sağlandığını söyledi. Kılıç, "2002 yılında aylık 45 lira olan kredi miktarı, 2014 yılında yüzde 567 artışla aylık 300 liraya yükseltildi. Yüksek lisans öğrencilerine kredi miktarının iki katı 600 lira doktora öğrencilerine ise 3 katı 900 lira kredi veya burs ödeniyor" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, öğrencilerin kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri için büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini belirterek, "Gençlerimizin huzuru ve rahatlığı en önemli önceliğimiz. Türkiye'nin aydınlık geleceği olan gençlerimizin alacakları nitelikli eğitimin yanı sıra temel ihtiyaçları olan barınma ve beslenme konularında en ufak bir sıkıntı bile yaşamalarını istemiyoruz" diye konuştu.

Yurt yatırımları konusunda yoğun bir faaliyet programı sürdürdüklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

"Yeni yurtlarımız, modern ve yeni Türkiye'ye yakışır nitelikte yapıyla inşa ediliyor. Mevcut yurtlarımızda modernizasyon çalışmaları devam ederken, iyileştirilmesi mümkün olmayan yurtlarımızın kullanımından vazgeçiyoruz. Gençlerimiz, evlerindeki sıcaklığı aramasın diye yurt temini için önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Yaptığımız hizmetler ve yatırımlar, öğrencilerimize verdiği değeri ortaya koyuyor."

KYK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, burs-kredi miktarı 300 liradan 330 liraya yükseltildi. Kurum tarafından lisans öğrencilerine 330, yüksek lisans öğrencilerine 660, doktora öğrencilerine ise 990 lira burs-kredi ödemesi yapılacak.
Öğrenciler, burs-kredi sonuçlarına www.kyk.gov.tr adresinden ulaşabilecek.

Burs-kredi alacak öğrenciler, taahhütnamelerle ilgili işlemlerde artık noter masrafı ödemek zorunda kalmayacak. Öğrencilerin söz konusu taahhütnameleri, noterlere gitmeden 31 Ocak 2015 tarihine kadar PTT üzerinden temin ettikleri e-Devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden onaylamaları yeterli olacak.
Konuya ilişkin ayrıntılar, www.kyk.gov.tr adresinden öğrenilebilinecek.

Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek

1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6'sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi '0' olanlar için ödeme günü her ayın 6'sı olurken, kimlik numarasının son hanesi '2' olanlara ödemeler ayın 7'sinde, '4' olanlara ayın 8'inde, 6 olanlara ayın 9'unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10'unda yapılacak.

Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek.

Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2'lik komisyon binde 1'e düşürülüyor.

E-devlet'te yer alan açıklama şu şekilde;


Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK?nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.

KYK burs ve kredi için notere gitmeye gerek var mı?


KYK Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği anımsatarak, burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı.
Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.
Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ''Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu'' dedi.
Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ''Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu'' diye konuştu.
''Elden belge getirme dönemine son''

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.
18 yaş üstü öğrencilerin PTT'den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ''https://www.turkiye.gov.tr'' internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.
Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti.
Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Burs ve Kredi başvuru sonuçlandırma sistemi değişti


Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) müracaatlarında 'devrim' gibi uygulama... Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK'ya yapılan yurt, burs ve kredi başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni sisteme göre; KYK'nın yurtlarında konaklamak ya da kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin beyanları, aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları'nın da yer aldığı 11 farklı noktanın bulunduğu 'Çok Noktalı Kontrol' adlı sistemden taranarak kontrol ediliyor. Bakanlık böylelikle, özellikle ailesinin maddi durumu, yurtlarda öncelik tanınan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alma gibi sıralamayı ve burs-kredi sonuçlarını etkileyen bilgilerde mümkün olan en doğru sonuca ulaşıyor.

BEYANLARDAKİ SUİİSTİMAL ÖNLENECEK
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni sistemin suiistimalin önlenmesi ve mümkün olan en hakkaniyetli sonuca ulaşılması için oldukça faydalı olduğunu belirtti.

KYK Kredi ve burs miktarı artıyor


Arınç, kredi ve burslarda artış yapılacağını belirterek, 2014'te aylık 300 lira olan kredi ve burs miktarının 2015'te 330 liraya yükseltileceğini, yüksek lisans öğrencilerine 660 lira, doktora öğrencilerine ise 990 lira ödeneceğini bildirdi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, Yüksek öğrenim gören öğrencilere verilen kredi ve burs miktarları belli oldu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014 yılında aylık 300 TL olan kredi ve burs miktarı 2015 yılında 330'ye yükseltildi. KYK yurtlarında kalan öğrencilere sağlanan beslenme yardımı ise 2014 yılında günlük 7.30 TL iken 2015 yılında günlük 8 TL'ye çıkarıldı.

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

• Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

• Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

• Yabancı uyruklu öğrenciler,

• Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,

• Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci

• Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,

• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

• Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,burstan yararlanamazlar.
KYK Öğrenim Kredisi nedir?

Yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

• Ön lisans öğrencileri,

• Lisans öğrencileri,

• Açık Öğretim öğrencileri(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),

• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),

• Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,

• Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler,

• İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenciye hem burs hem de öğrenim kredisi verilmez.
KYK Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak olan öğrenciler

• Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler,

• Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve master-doktora hariç)

• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,

• Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,

• Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)

• Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,

• Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

• Yabancı uyruklu öğrenciler,

• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,

• Kesin hükümle mahkum olması

• Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

 

Kaynak: Sabah

 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.