Köy Çocukları İçin "Bisikletli" Kütüphaneci

Bitlis Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Hakan Yücel, bisikletinin arkasına astığı çantasındaki kitapları, okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak için köyde yaşayan çocuklara götürüyor.

Zor şartlara dahi aldırmayan Yücel, "Çocukların yüzündeki sevinç bana enerji veriyor. Pedalları daha güçlü çeviriyorum." açıklamasıyla, çocukları kitaplarla bir arada görmenin motivasyon kaynağı olduğunu söylüyor.

704709.png

Yer yer karla kaplı yollarda, soğuk havaya rağmen pedal çeviren Yücel, toplam 5 bin kitabı köylerde yaşayan çocuklarla buluşturmayı hedefliyor.

Yücel, son olarak kent merkezine 12 kilometre uzaktaki Başhan köyüne bisikletiyle giderek, çocuklara kitap dağıttı.

koy-cocuklarinin-bisikletli-kutuphanecisi-9333852_5485_o

Hakan Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphanedeki “kitap kumbarası”nda toplanan kitapları, köylerdeki çocuklara ulaştırdığını söyledi.

İlk etapta çocuklara 100 kitap verdiğini belirten Yücel, “Yolda gördüğüm çocuklara da kitap hediye ediyorum. Çocukların yüzündeki sevinç bana enerji veriyor. Pedalları daha güçlü çeviriyorum. Bitlis’te bu yıl kış çetin geçti. Köylerde hala kar var. Bu yüzden köyün girişinde bisikletten inerek, yaya olarak kitapları götürüyorum.” dedi.

704706.png

Yücel, “Eşekli Kütüphaneci” olarak bilinen Mustafa Güzelgöz’den ilham alarak bu çalışmayı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Güzelgöz’ün köylere eşekle, kendisinin ise bisikletiyle kitap götürdüğünü anlatan Yücel, şunları kaydetti:

“Bundan sonra da inşallah devamını getireceğim. Türkiye2de okuma oranı bu kadar düşükken, elimizden gelen tüm çabayı göstererek öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor. Bu iş için elimizi taşın altına koyduk. Kitaplarımızı çocuklarımıza hediye ettik. Vatandaşlarımızdan kütüphanemize kitap bağışlamasını rica ediyorum. Bağışlanan kitapları köy okullarına götüreceğim.”

1

Bizde bu koca yürekli insana teşekkürü bir borç biliriz.

Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.