Öğrenci Kariyeri Banner

Kendimizi Dinlemenin Tam Zamanı!

Kendimizi Dinlemenin Tam Zamanı!
 

Çoğumuz günlük hayatımızda kendimizi mükemmel olmaya adamış “en iyiye” ulaşmak için çabalarken kendimizi bir kenara bırakıp kendimizden uzaklaşırken buluyoruz. Bilinçli farkındalık denen kavram bize “dur ve anı yaşa” gibi kalıplar sunuyor fakat bunu gerçekleştirmek bu karmaşada pek mümkün olmuyor peki elimizden geldiğince bunu nasıl yaparız ona bakalım.

Dünyada ki bütün gelişmeler bizlerin fiziksel konforunu en üst seviyeye çıkarmak üzere yapılıyor peki fiziksel konforumuz düşünülürken ya zihinsel konforumuz bunu sağlamak pek mümkün olmuyor. Sürekli kendimizi daha fazla zorlayıp kendimizden en iyisini daha iyisini yapmaya çabalamakla geçiriyoruz zamanımızı. Bunun sonucunda sürekli nasılsın sorularına verilen yorgunum, yoğunum gibi tipik cevaplar ortaya çıkmış durumda. Şimdi size, hadi bir tatil yapın, çantanızı toplayıp seyahate çıkın kafanızı dağıtın doğayla iç içe olun demeyeceğim çünkü bizzat yaşamış biri olarak geriye döndüğünüzde kalabalıklarla birlikte hatta daha fazla sıkkın ve yorgun olarak hayatınıza devam edeceksiniz. Peki biz ne yapmalıyız?  Cevabı basit hayatımızı farkında olarak yaşamalıyız bir düşünün gittiğiniz yollarda ne var, ne yazıyor diye dikkat ediyor musunuz ya da iş yerinde ki bir arkadaşınızın ses tonunda değişiklik olduğunda fark edip neyin var diye soruyor musunuz veya bugün başka yoldan gitmeliyim işe okula ya da eve niye bunları düşünmeye zaman harcayalım ki gerek yok diye düşünebilirsiniz ama zihnimiz için bunlar birer ödül. Bence şimdi bunun peşinden gidip bilinçli farkındalığımızı geliştirip kendimize güzel bir iyilik yapabiliriz.

  • ZİHNİMİZİ DENGELEYELİM

  • ZİHNİMİZİ TANIYALIM

  • GEÇMİŞİ SİNDİRELİM

  • ZİHNİ GÜZEL GÜNLERE PROGRAMLAYALIM


  ede

Bu dört maddeyi hayatımızın içine yavaş yavaş sokarak bedenimizi ,ruhumuzu daha az yorarak mutlu bir yaşam sürebiliriz. Zihni dengelemenin en iyi yolu gözümüzü kapatıp nefes alabilmek eğer bu size yetmiyorsa OSHO'nun beden ve zihni dengelemek isimli kitabını okuyabilirsiniz. Zihnimizi tanımak da kolay değil ama yapılamaz da değil önce olayları kötüye mi iyiye mi yoruyorsunuz buna karar verin daha sonra kötüye yoruyorsanız hemen nefes egzersizi yapıp olayı iyiye en yakın hale getirin, iyiye yormakta iyi değil, dedik ya denge olaylara verdiğimiz tepkileri de ortada dengede tutmak amacımız. Geçmişi sindirmenin en iyi yolu bence geçmişe uzunca bir mektup yazmak kiminle ya da hangi olayla hesaplaşıp sindirmek istiyorsanız yazın sonunda rahatlayacaksınız yazdıklarınızı okumanız  gerek o zaman olaylar daha hafif gelecek size. Çünkü yazdığınızda kalem sizin elinizde olacak ve geçmişinizden daha büyük olan şeyin siz olduğunuzu anlayacaksınız. Programlama nedir? basit bir algoritmadır. O zaman zihni nasıl programlayacaksınız, bu yukarıda ki bahsettiğim üç maddeyi yaptığınız zaman bir bakacaksınız ki zihniniz sizin için güzel bir algoritma geliştirmiş çünkü beyniniz sizi tanır ve ona göre davranır. Bütün hücreleriniz sizin mutluluğunuz için çalışmaya başlayacak.

Özgün İçerik: Yeşim Dağaynası

Yeşim Dağaynası

öğrenci kariyeri yazarı.

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.