Kenan Yavuz ''Üniversite mezunlarına kapım kapalı!''

mezun_kapalı

[ad name="HTML"]

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, YÖK'e yönelik sert eleştirilerde bulundu: Gecekondu diye tabir edilen üniversiteler kuruldu. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu? Yazık değil mi bu çocuklara?

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğini fakat üniversite mezunlarına kapılarının kapalı olduğunu vurguladı.  Nitelikli iş gücü bulamadıklarından yakınan Yavuz, kendisine üniversite mezunu CV yollanmamasını isteyerek bunları, bakmadan çöpe attığını belirtti. Yavuz'un Twitter'dan yaptığı açıklamalar şöyle:

"Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik;  YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var. Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan, ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA KAPIM KAPALI

Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı. Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar. Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?

BANA ÜNİVERSİTE! MEZUNU CV YOLLAMAYIN

Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira. @YuksekogretimK.

Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim. Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?

Çocuklarımız ve aileleri sanal beklentilere sokuluyor. Eğitim planlaması en önemli meselemizdir. Herkes üniversite mezunu olacak diye birşey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında. Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var. Japonya,Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.

YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır. @YuksekogretimK. Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada. YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık;

 

tw-1 tw-2 tw-3

 

 

[ad name="Google Adsense"]
Kenan YAVUZ Kimdir?


1959 yılında Bayburt’ta doğan Kenan YAVUZ, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nü (MBA) 1984 yılında bitiren YAVUZ, iş hayatına 1985 yılında Koç Holding ile Magneti Marelli Ortaklığı’ndaki MAKO’da başlamıştır. 2004 yılına kadar finansman, muhasebe, satış, pazarlama, ihracat, ithalat, maliyet, bütçe, stratejik planlama, yatırım, yönetim, bilgi sistemleri gibi faaliyet konularında Şirket’in yöneticilik görevini yürüten YAVUZ, 1998-2000 yıllarında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ikinci MBA eğitimini tamamlamıştır. 2003-2004 döneminde, özelleştirme süreci sona eren Bursa Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’de (Bursagaz) Denetim Kurulu Üyeliği’ne, Mart 2004’de Petkim Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Mayıs 2004’de ise Genel Müdürlük görevine atanan Yavuz, 30 Mayıs 2008 tarihinde Petkim’in özelleştirilmesinin ardından Petkim Genel Müdürlüğü görevine devam etmiştir.

23 Ekim 2009 tarihinde Petkim Yönetim Kurulu Üyeliğine, 9 Kasım 2009 tarihi itibarıyla SOCAR&Turcas Enerji AŞ’nin (STEAŞ) Grup Üst Yöneticiliğine (CEO) atanan Yavuz, mevcut görevlerinin yanı sıra 4 Eylül 2010 tarihinde, SOCAR&Turcas Grup Şirketleri Başkanlığına atanmıştır. SOCAR & Turcas Enerji A.Ş şirketinin 1 Ocak 2012 tarihindeki yeniden yapılanması ve ticari unvanının SOCAR Turkey Enerji A.Ş olarak değişmesinin ardından, SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) olan Kenan Yavuz, halen Petkim’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) 2009-2011 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Kenan Yavuz, halen Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) ve Enerji Verimliliği Derneği’nin (ENVERDER) Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası sözlü ve basılı basın ve yayın organlarında çok sayıda röportajı ve makaleleri yayınlanan ve İngilizce bilen YAVUZ, evli ve iki çocuk babasıdır. 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.