Öğrenci Kariyeri Banner

Kastamonu'daki Akademisyenlerin Öğrencilere Yaptığı Örnek Hareket

Kastamonu'daki Akademisyenlerin Öğrencilere Yaptığı Örnek Hareket

Kastamonu Üniversitesi akademisyen ve çalışanlarının desteğiyle Türk Kızılay tarafından oluşturulan gıda kolileri üniversitede eğitim gören öğrencilere dağıtıldı.

Korona nedeniyle özellikle memleketine gidemeyen yabancı uyruklu üniversite öğrencilerine 2020 ve 2021 yıllarında toplam 400 adet gıda kolisi dağıtıldı.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi ve Uluslararası Öğrenciler Topluluğu Akademik Danışmanı Senem Yetgin, yurt dışından gelen öğrencilerin özellikle pandeminin ilk yılında ülkelerine dönemediğini söyledi.

"Ramazan Başladığından Beri 120 Koli Dağıtıldı"

Bu nedenle Türk Kızılay ile birlikte kampanya başlattıklarını anlatan Yetgin, "Bu noktada onlara maddi anlamda destek, yiyecek anlamında destek sağlamak amacıyla Kızılay ile ortak bir protokol imzaladık. Bu yıl da aynı kampanyaya devam ediyoruz, ramazan ayı başladığından itibaren 120 koli dağıtılmış durumda." dedi.

Üniversite eğitim gören tüm öğrencilerin gıda kolisi yardımından faydalanabildiğini ifade eden Yetgin, " Azerbaycan, Türkmenistan, Yemen, Somali, Çad, Gine, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Uygur Türkleri'nden öğrencilerimiz var. Ben onları bize emanet olarak düşünüyorum. Ailelerin yanına 3-4 yıldır gidemeyen öğrenciler var." diye konuştu.

Uluslararası İlişkiler bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Afganistanlı Benafsha Shadman, "Biz gurbette yaşıyoruz ancak Kızılay ve üniversitemizin sayesinde bu yabancılığı çok hissetmiyoruz. Ailemizden uzak olsak da bir aile gibi sarılmaya çalışıyorlar." açıklamasında bulundu.

 


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri'nde Şef Editör

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.