Öğrenci Kariyeri Banner

İstanbul’un En Önemli Çağdaş Sanat Mekanları

İstanbul’un En Önemli Çağdaş Sanat Mekanları
İstanbul, şahsına münhasır dokusu ve kadim tarihi sayesinde, her köşesinde apayrı bir kültür mirası barındırıyor. İç içe geçmiş farklı mimari tarzlardaki binaları, farklı dinlere ait antik ibadethaneleri ve kozmopolit sokaklarıyla İstanbul, kültür ve sanatın tam da merkezinde duran bir köprü gibi. Ancak elbette bu şehirde, hayat sadece sokakta gördüklerimizden ibaret değil. Kentin sosyal yaşantısına ve ruhuna dinamizm katan pek çok kültür – sanat mekanı sanatseverlerin hizmetinde. Her yıl onbinlerce yabancı misafire de ev sahipliği yapan bu mekanlardan başlıcalarını sizler için derledik:
[ad name="Google Adsense"]

Salt Beyoğlu

İstanbul’daki kültürel hayatının kalbi yüzyıllardır Beyoğlu’nda atıyor. Beyoğlu’nun tarihi binalarından biri olan ve 1850 – 1860 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen Siniossoglou Apartmanı’nın renove edilmesiyle açılan Salt Beyoğlu, 2011 yılından beri pek çok sergi ve performansa ev sahipliği yapıyor. Bir sergi salonu olmasının yanı sıra; içinde bulunan kütüphane, mağaza, kafe ve sinema salonu ile sanatseverler için bir buluşma noktası gibi.

Salt Beyoğlu / İstiklal Caddesi
Salt Beyoğlu / İstiklal Caddesi
Adres: İstiklal Caddesi No:136 Beyoğlu / İstanbul
İstanbul Modern

2004 yılında açılan ve İstanbul’un ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, 8000 metrekarelik alanı ile oldukça büyük bir sergi salonu. Açıldığı günden beri pek çok kişisel ve karma sergiye mekan olan İstanbul Modern, ayrıca İstanbul Bienali için de son derece önemli bir merkez. Oldukça kapsamlı bir sanat kütüphanesine ve denize nazır muhteşem bir kafeterya bölümüne sahip olan bu mekan, 7 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında Oscar Ödülleri’nde “Yabancı dilde en iyi film” kategorisinde yer alan filmlerden bir seçki sunacak.

Istanbul Modern / Karaköy
Istanbul Modern / Karaköy
Adres: Meclisi Mebusan Caddesi Liman Sahası 4 Nolu Antrepo, Karaköy / İstanbul
Arter

Vehbi Koç Vakfı tarafından hayata geçirilen bir sanat projesi olan Arter, çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunmak üzere 2010 yılında açıldı. Arter, düzenlediği kişisel ve karma sergilerle çağdaş sanatın görünürlüğüne katkıda bulunurken, bu sergiler kapsamında sanatçılara sunduğu üretim olanaklarıyla Türkiye’de eser üretimini desteklemeyi de hedefliyor.

Adres: İstiklal Caddesi No:211 Beyoğlu / İstanbul
Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi

Kentin en büyük büyük sahnelerinden Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, özellikle dünyaca ünlü müzikallerin ve tiyatro oyunlarının değişmez adresi. Açıldığı günden beri Jersey Boys, Mamma Mia, Romeo & Juliette gibi pek çok müzikali ve Andre Rieu, Royal Filarmoni Orkestrası gibi önemli müzisyenleri ağırlayan Zorlu Center PSM, İstanbul’un kalbinde bulunan bir kültür-sanat mekanı.

Zorlu Center PSM Drama Sahnesi
Zorlu Center PSM Drama Sahnesi
Adres: Zorlu Center, Levazım Mah. Koru Sok. No:2/PSM/70 Zincirlikuyu, Beşiktaş / İstanbul
Tatbikat Sahnesi

İstanbul’un en yeni bağımsız tiyatro sahnelerinden olan Tatbikat Sahnesi, yıllarca Devlet Tiyatroları’nda görev yapan usta sanatçı Erdal Beşikçioğlu’nun projesi. Adını 1940 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesinde kurulan “Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi”nden alan bu mekanda, Erdal Beşikçioğlu’nun efsaneleşen sahne performansını izleyebilirsiniz.

Tatbikat Sahnesi / Etiler
Tatbikat Sahnesi / Etiler
Adres: Nispetiye Caddesi No: 14 Etiler / İstanbul
Akbank Sanat

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Akbank Sanat, resim galerisi, çok amaçlı salonu, kütüphanesi, çağdaş sanat atölyesi, sinema salonu, müzik odası ve teras katındaki kafe bölümüyle multidisipliner bir sanat merkezi özelliği taşıyor. Akbank Sanat dahilinde sık sık gerçekleştirilen çağdaş sanat sohbetleri ve tematik film gösterimleri, yolu Beyoğlu’na düşen sanatseverlerin vazgeçilmezleri arasında.

Adres: İstiklal Cad. No:8 Beyoğlu / İstanbul

 

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.