İş Hayatına Üniversite Yıllarında Atılmanız İçin Çok Mantıklı 13 Sebep
manset

Facebook, Microsoft, Dell ve Google gibi firmaların ortak özellikleri nedir? Evet, hepsi kendi alanında çığır açtı ve dünyayı değiştirdi, ancak başka bir ortak özellikleri daha var hepsinin kurucuları ilk adımlarını üniversite öğrencisiyken attı.

Bugün, İngiltere’deki üniversite öğrencilerinin %27’si halihazırda bir iş sahibi. İş hayatına atılmak için üniversite yıllarından daha güzel bir zaman yok, neden mi?

[ad name="Google Adsense"]

1. Henüz hayatın sorumlulukları omuzlarınıza binmedi.universite_1


Maddi, ailevi sorumluluklarınız yok, hayatınızı istediğiniz şekilde yaşıyorsunuz, karışanınız görüşeniniz yok. Maddi olarak büyük beklentiler içine girmeden adımlar atabilirsiniz, çünkü yaptığınız şeyin sonunda sizden para bekleyen birileri yok. İş hayatına üniversite yıllarında atılan Maria Fox (26): “İş hayatına girdiğimde evde oturuyordum ve sadece birkaç yüz pound yatırımla bu işe başladım” diyor. Şimdi kendisi gayet iyi bir geliri olan takı ve hediyelik alanında işini sürdürüyor.
2. İstemediğiniz kadar zamanınız var.

universite_2


Her ne kadar okuduğunuz bölüme göre değişiklik gösterse de, girişiminizi yapmak, peşinden koşturmak, takip etmek, yönetmek, geliştirmek için bir sürü zamanınız olacak. Ayrıca sömestr ve yıl sonu tatilleri de alabildiğince özgür zamanlar olacak sizin için.
3. Yatırım bulmanız daha kolay.


 universite_3

Gençlere, yeni fikirlere, girişimcilere kaynak sağlayan birçok kurum ve kuruluş bulmanız mümkün. Ayrıca beklentinizi yüksek tutmadan başlayacağınız bir iş için çok yüklü miktarda paraya da ihtiyacınız olmayacak. Yeter ki düşünün, üzerinde çalışın ve bir fikir ortaya koyun, nasıl büyüdüğüne siz bile inanamayacaksınız.
4. Üniversitenizden destek almanız olası.

universite_4


Elinizin altında araç gereçlerinden istifade edebileceğiniz, bilgi birikimini kullanabileceğiniz, hocalarından akıl alabileceğiniz devasa bir kaynak var, üniversiteniz. Hatta azminizi gören üniversite size maddi olarak da destek sağlayabilir. Bu büyük güç, üniversiteyi bitirdiğinizde bu kadar kolay ulaşılabilir olmayacak unutmayın.
5. Üniversite yıllarında hayallerinizin peşinden gitmek çok daha kolay olacaktır.

 universite_5

İlerleyen yıllarda, bir iş bulduğunuzda, sorumluluklar omuzlarınıza bindiğinde aklınıza hayalleriniz gelmeyebilir. Ancak üniversite yılları, insanın hayallerinin peşinden gitmeye en hevesli olduğu yıllardır. Bu tutkuyu, hevesi ve arzuyu değerlendirin.
6. Üniversite yıllarında kazandığınız paralar ileride işinize yarayacak.

universite_6


Az da olsa bir gelir elde edip, bunun kaynak olarak kullanarak üniversite sonrasında istediğiniz işi çok daha güçlü bir şekilde yapabilirsiniz. Kimsenin size bedavadan vermeyeceği bu gelir ile işinizi büyütebilir, yeni yatırımlar yapma imkanı bulabilirsiniz.
7. Parayla satın alınması imkansız tecrübeler edinirsiniz.

universite_7


Kısacası hayata 1-0 önde başlayabilirsiniz. Üniversiteyi bitirdikten sonra kendi işinizi yapmak için gereken becerilerin ve bilgi birikiminin çoğuna üniversite sıralarında sahip olmuş olursunuz. Gerçekten bu değeri biçilemeyecek bir kazanım olacaktır.
8. Her konuda yardım bulabileceğiniz insanlar çok yakınınızdadır.

universite_9


Bilmediğiniz işler, süreçler, vs. hakkında bilgi almak istediğinizde, her bölümden, her branştan insanlarla bir arada bulunduğunuzu hatırlamanız yeterli. Bilgisayar, müzik, ticaret, ekonomi, vs. ne olursa, hepsi ile ilgili bir arkadaş, öğretim görevlisi, vs. bulmanız hiç de zor değildir.
9. Önce bir iş bul, sonra hobi olarak bunu da yap.

universite_10


Tipik bir baba yaklaşımı olan ve sevdiğiniz işi yapmanızın önünde büyük bir engel olarak duran bu baskıdan kurtulmanın yolu da üniversite sıralarını değerlendirmekten geçer. Aileniz sizden maddi bir destek veya üniversite yıllarında iş bulup çalışmanızı beklemediği için, hayallerinizin peşinde koşmanıza hiç ses çıkarmayacaklardır.
10. İşiniz batarsa üzülmenize gerek yok.

universite_11


Çünkü bu dünyanın sonu değil, aksine harika bir tecrübe. Kaybedeceğiniz milyonlar olmayacak, ama kazanacaklarınızı milyonlar verseniz alamazsınız. Hesap vereceğiniz tek kişi kendiniz olacaksınız ve dersler çıkarmayı öğreneceksiniz.
11. Ekip ruhunu keşfedeceksiniz.

universite_12


Yapacağınız işte elbette ki yanınızda arkadaşlarınız olacak, birlikte çalışacak, birlikte kafa yoracaksınız. Belki işiniz her gün yeni katılımlarla büyüyecek. Buradan edineceğiniz birlikte çalışma, ekip ruhu ve yönetim ile ilgili deneyimler ileriki hayatınızda çok işinize yarayacak. Birlikte çalışmanın, bir olmanın önemini göreceksiniz.
12. En olmadık şeyleri denemenizde hiçbir sakınca yok.


 universite_13

Bir iş üzerinde günlerce, aylarca düşünmenize gerek yok. Çünkü hayatınızı bağladığınız bir iş üzerinde değilsiniz, sadece denemek, sonucunu görmek için üzerinde çalıştığınız bir şey olarak düşünmenizde hiçbir sakınca yok. Az para yatırdınız, çok yüksek beklentiniz yok, zaten öğrenmek için yapıyorsunuz. O yüzden son derece rahat olabilir, en uçuk hayallerinizi kovalayabilirsiniz.
13. İş hayatına atıldığınızda almaya cesaret edemeyeceğiniz riskleri alabilirsiniz.


universite_14

Yukarıdaki maddenin devamı olarak, risk almanın tadına varabilirsiniz. İş hayatında risk almanın, sonuçlarını yaşamanın ne kadar önemli olduğunu üniversite yıllarında yapacağınız cesur hamlelerle test edebilirsiniz.
Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.