Öğrenci Kariyeri Banner

İngiliz Parlamentosu’nda Dünyanın İlk İnsansı Sosyal Robotu:Pepper

İngiliz Parlamentosu’nda Dünyanın İlk İnsansı Sosyal Robotu:Pepper
Günlük yaşantımızda robotların giderek artan varlığına tanık oluyoruz. SoftBank Robotics‘in ilk sosyal insansı robotu Pepper, İngiliz Parlamentosu’nda bir oturuma katılarak, kendisine yönlendirilen yapay zeka ve Endüstri 4.0 hakkındaki soruları yanıt verdi.

Pepper, dört adet mikrofon, iki adet HD kamera ve ihtiyaç duyulduğunda bilgi görüntülemek için göğsünde bir dokunmatik ekran ile donatılmıştır ve kendisi genellikle dünya çapında konferanslarda konuşmaktadır. Bu yüzden bir çok CEO ve endüstri lideri ile konuşmuşluğu var. Daha çok yaşlı insanlara yardım etmek için tasarlanan robot, videoda nazik bir ses tonu ile kendisini tanıtıyor. Konuşmasında robotların teknolojiyi sürdürmede önemli bir rol oynayacağını söyleyen Pepper, bunun için insanlara özgü olan sosyal becerilere ihtiyaç olduklarının altını çiziyor.

yy

Sözlerine, teknolojinin daha önce hiç görülmeyen şekilde kullanıldığını söyleyerek devam eden Pepper, bu alanda yarının işçileri tarafından yeni bir düşünce tarzına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor ve ekliyor: Endüstri 4.0'da, muhtemelen önümüzdeki 10, 20, 30 yıl boyunca dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorun. Bu yüzden fikirleri fark edebilecek ve geleneksel inovasyonlardan, teknolojik yeniliklerden değer elde etmek için düşünebilen insanlara ihtiyacımız olacak. ”

Pepper, Caress adlı üç yıllık uluslararası araştırma projesinin bir parçası. Projede, yaşlı insanlara yönelik bakımı sağlamada yardımcı olmak için dünyanın ilk kültürel farkındalık taşıyan robotları geliştiriliyor.

tt

İngiltere’de Middlesex Üniversitesi’nin ilk robot sakini olan Pepper, insan yüzlerini ve temel insan duygularını tanıyabilen dünyanın ilk sosyal insansı robotu. Son olarak Pepper’in ilkokul çağındaki çocukların öğretimini içeren bir projede Middlesex Üniversitesi’ndeki öğrencilerle de birlikte çalıştığını söyleyebiliriz.

Pepper'in konuşmasını izlemek için tıklayınız!

Kaynak

 

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.