İlk Uzay Ülkesi Asgardia'yı Duymayan Kaldıysa Böyle Gelsin!

Kulağa bilimkurgu filminden fırlamış bir proje gibi gelse de, yakın geleceğimizin daha şimdiden benimsediğimiz bir gerçeği Asgardia!

Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonunda yaşamaya başlaması için ilk adımlar çoktan atıldı. Hatta bu yılın Eylül ayında ilk uydunun uzaya fırlatılması hedefleniyor.

uzaydaki-ilk-ulke-asgardia-icin-tarih-verildi-1497442277793

Her şey bu kadar hızlı ilerleyince kendi bayrağı, para birimimi, milli marşı, dünyadan tamamen bağımsız özel kanunları olan bu ülkeye vatandaşlık başvuruları da çoktan başladı. Hatta açıklandı bile! Önümüzdeki günlerde seçilen 200.000'in üzerinde farklı milletlerden bireylerle yeni ülkeleri için eğitime başlanacak.

Proje lideri Igor Ashurbeyli Asgardia'nın "Hiçbir ülkenin hukukuna bağlı olmayan, kendi mevzuatı olan, Dünya’da olmadığı kadar özgür bir ülke” olacağını iddia ediyor. Aynı zamanda Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü’nü korumaya çalışacak.

asgardia-1

Ülkeye vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için "asgardia.space" üzerinden form doldurmanız gerekiyor. Vatandaşlığa hak kazanırsanız şu anda yaşadığınız ülkenin vatandaşlığını da korumaya devam edebileceğinizi belirtelim.

Proje İskandinav mitolojisinde Tanrı Odin'in hüküm sürdüğü Asgard'dan esinlenilerek; antik Mısır'da gökyüzü kenti anlamına gelen Asgardia ismini almış. Ülkenin logosu ise yine Antik Mısır'da Ra'nın gözünden esinlenilerek tasarlanmış.

57fe99d6c36188ab508b4567

Proje bütün maddi sıkıntıları aşar ve gerçeğe dönüştürülürse; gelecekte yaz tatillerinde Asgardia'ya giden roket bileti fiyatlarına bakarız belki!

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.