İki Türk Bilim İnsanına Pecase Ödülü

ABD’nin en prestijli akademik ödüllerinden ‘Pecase’, ‘Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü, bu yıl Doç. Dr. Nurçin Çelik ve Doç. Dr. Sinan Keten’in de aralarında bulunduğu 102 kişiye verilecek.

Miami Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalar yürüten öğretim üyesi Nurçin Çelik ve Northwestern Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde araştırmalar yapan öğretim üyesi Sinan Keten’in ödüle layık görüldüğünü ABD Başkanı Barack Obama açıkladı.

Obama, ödülleri duyurduğu açıklamasında, bu genç insanların, ABD'yi bilimsel ilerlemenin en uç noktasında tutmaya yardımcı olduklarını belirterek, "Çok etkileyici çalışmalarından dolayı bu sıra dışı bilim adamları ve mühendisleri kutluyorum." ifadesini kullandı.

Ancak tören nisan sonunda gerçekleşeceği için, ödülleri 20 Ocak’ta görevi devralacak olan yeni başkan Donald Trump verecek.

NURÇİN ÇELİK KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2006 yılında mezun olan, daha sonra çalışmalarına ABD'de devam eden Çelik, Arizona Üniversitesinde sistem ve endüstri alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.
Uluslararası alanda birçok dergide makaleleri yayımlanan ve çok sayıda ödül alan Çelik'in, dinamik veri güdümlü çok ölçekli simülasyonlar ile kompleks sistemlerin kontrolü üzerine çalışmaları bulunuyor. Çelik, araştırmalarını Florida eyaletinde Miami Üniversitesinde sürdürüyor.

SİNAN KETEN KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 2005 yılında mezun olan Keten, ABD'nin bilim ve teknoloji araştırmalarıyla ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) yüksek lisans ve doktora çalışmasını yaptı.
Alanında dikkat çeken çalışmalarından ötürü ABD'de bugüne kadar birçok ödüle layık görülen Keten'in, uluslararası alanda yayınlanan bilim dergilerinde de çok sayıda makalesi bulunuyor.
Keten, nano-yapılı polimerik ve biyomoleküler malzemelere dönük çalışmalarına 2010 yılından itibaren Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesinde devam ediyor.

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.