Her Hukukçunun İzlemesi Gereken 5 Film

Hukuk öğrencilerinin ne kadar yoğun olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz sanırım, kafasını kitaplardan kaldırıp biraz film izlemek, dinlenmek isteyenler için ufak bir film rehberi hazırlamak işlerini kolaylaştırır ve zaman kazandırır diye düşünüyorum. Bu konudaki filmlerinde zaten az olduğunu da düşünürsek izlemişken iyi bir film izlenmeli ve izlediğine değmeli aslında. Filmleri izledikten sonra etrafta ben hukuk okuyorum diye gezmek serbest:)

s-f9ddec1d223f197826618588398e20f3598740f8

1. La French (Kanunun Kuvveti)


sdadsa

İzlemenizi kesinlikle en fazla tavsiye ettiğim ilk film La French.

1975 Marsilya, genç polis memuru Pierre Micheal bölgeye yeni atanmıştır ve organize suçlarla baş etmek ilk hedefidir. Ortadan kaldırmak istediği suç örgütü de tüm dünyaya eroin satışı yapan mafya örgütü French Connection’dır. Tüm uyarılara rağmen olayı kişileştiren ve bu örgütü kökten çözmeye karar veren Pierre Micheal, örgütün başındaki dünyaca ünlü mafyacı Gaetan Zampa’nın hedefi haline gelir. Her ikisi de birbirinden kurtulmak için daha önce denenmemiş olanı denemek zorunda olduklarını anlayacaklardır.

2. Bir Cinayetin Anatomisi (Anatomy of a Murder - 1959)

1525f3c7b6cd2fdc294500711eaea756


Laura Manion eve döndüğünde kocasına tecavüze uğradığını söyler. Kocası tecavüzcüyü öldürdükten sonra bu cinayetin meşru olduğunu savunur. Savunma avukatı Paul Biegler (James Stewart) mahkemede bu doğrultuda bir savunma yapar. Tecavüz eylemi, cinayet için haksız tahrik teşkil eder mi?

3. Şeytanın Avukatı (Devil's Advocate - 1997)


sss

Haklı ya da haksız gözetmeksizin kazandığı davalarla dikkat çeken Kevın Lomax (Keanu Reeves) kendisine gelen büyük teklifi reddedemez ve Florida'dan New York'a taşınır. Yeni şirketinin patronu ise, John Milton (Al Pacino) adında çok zengin ve hırslı bir insandır. Başlangıçta her şey güzel görünmektedir, davalar kazanılmaktadır; ama Kevin'in özel hayatı yavaş yavaş kararmaya, eşi Mary Ann (Charlize Theron) ile arası bozulmaya başlar. Bütün bunlarda John Milton'ın kelimelerle açıklanamayan bir etkisi vardır.

4. Sully


sull1

Chesley B. Sullenberger, yani Sully (Tom Hanks) US Airways'de çalışmakta olan tecrübeli bir pilottur. 2009'da New York'tan Charlotte'a yapılan bir uçuş sıradan bir şekilde başlamıştır; ancak kalkıştan çok kısa bir süre sonra uçak bir kaz sürüsüne çarpar ve motorlarını kaybeder. En yakın havaalanına dönecek kadar zaman yoktur, bu nedenle Sully ve yardımcısı Jeffrey Skiles (Aaron Eckhart) uçağı Hudson Nehri'ne indirmeyi planlar ve bunu başarır. 155 yolcu ve mürettebatın hepsi kurtulmuştur. Sully'nin bu kahramanlığı kamuoyu tarafından takdir edilse de, yetkililer tarafından açılan soruşturma yüzünden işini ve itibarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya gelecektir.

5. Birkaç İyi Adam (A Few Good Men - 1992)


MV5BMJA3MDUYNDI5NF5BML5BANBNXKFTZTGWNTUXOTIWMJE--_V1__SX1858_SY923_

Hiç mahkeme salonuna girmemiş olmasına rağmen altmışın üstünde dava kazanmış ve rahat kişiliği ile tanınan Donanma Avukatı Daniel Kaffe'ye Küba sınırında bir askerin öldürülmesi ile ilgili bir davanın gelmesi ile bütün sorunlar başlar. Müvekkilleri ile devamlı anlaşma yoluna gittiği için hiç mahkeme salonuna gitmeden dava kazanan Kaffe, bu sefer askerlerin cinayeti kabul etmemesi ve verilen emri uyguladıkları iddiası üzerine ve JoAnne Galloway isimli diğer donanma avukatı da işin içine girince davayı mahkemeye taşımak zorunda kalacaktır.

Sevgilerimle...

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.