Hafıza, Hafıza Güçlendirilmesi

Sınavlara hazırlanırken öğrendiğiniz bilgileri nasıl hatırlayabildiğimizi  merak ettiniz mi? Hafızamızda yeni anılar oluşması, depolanma ve gerektiği zamanlar da hatırlanması; etrafımızdakileri öğrenmek ve çevremiz ile iletişime geçmemiz için gereklidir. İnsan hafızası üzerine binlerce yıldır çalışmalar, incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemeler; bilim ve felsefenin konusu olmuş, psikolojinin ana başlıklarından bir tanesi haline gelmiştir. Peki ya hafıza nedir?

Hafıza; bilgilerin edinilmesi, kaydedilmesi, akılda tutulması ve gerektiği zamanlarda kullanılması işlemlerinin bütününe verilen isimdir. İnsan hafızası 3 ana başlık altında gerçekleşir: kodlama, kaydetme ve hatırlama.

Yeni anıların oluşturulabilmesi için bilginin kullanılabilir hale gelmesi gerekmektedir; bu işleme kodlama denir. Bilgi kodlandıktan sonra ileride kullanılması için kaydedilmektedir. Beynimize kaydettiğimiz çoğu bilgileri ihtiyacımız olana kadar farkındalık dışındadır. Hatırlatma işlemi ise hafızamıza kaydedilen bilgileri bilinçli hale getirilmesidir.

Güçlü bir hafıza iş ve sosyal yaşamımızı kolaylaştıran en önemli etkenlerdendir. Yaş, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerle zayıflayabilen hafızayı kuvvetlendirmek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek yeterli olabilmektedir. Sakinleşmek, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, yeşil yapraklı ve parlak renkli sebze ve meyve yemek, şarkı ezberlemek hafızayı güçlendiriyor. Beyin kaslarını harekete geçirerek, daha güçlü hafızaya sahip olabiliriz.   Uzmanlar aşağıdaki alıştırmaların yapılması ile de hafızanın güçlendiğini çeşitli araştırmaları ile kanıtlamışlardı.34brainBootCamp

Peki ya hafızamızı nasıl güçlendiririz? 


* Bir şeyi öğrenmek için el hareketleri kullanmak beynin anımsama yapmasında kolaylık sağlıyor.

* Televizyon izlemek, kitap okumak ve müzik dinlemek gibi aktiviteler ile beyni meşgul etmeden kesintisiz en azından 6 saat uyuma hafızayı onarıyor.

* Okumak ve okunan kitabı tartışmak hafızayı güçlendiriyor. Beyindeki düşünmeden sorumlu bölgeyi güçlendirmek için okunan şeyin tercüme edilmesi de etkili oluyor.

Sürekli yeni şeyler öğrenmek.

* Şarkı ezberlemek.

* Tek bir şeyle ilgilenmek. Örneğin, kitap okurken televizyonun açık olmaması, yemek yaparken telefonla konuşmamak gibi. Bunun anlamı çalışırken telefonları bırakın oluyor.

* Sakinleşmek ve stresten uzak durmak beyne ciddi anlamda yardımcı oluyor.

* Koku, hatırlamaya yardımcı oluyor. En kuvvetli ve ekonomik koku ise biberiye. Konsantrasyon ve dikkat sorunu çeken kişilere biberiye içerikli parfüm öneriliyor.

* Egzersiz, tüm vücuda özellikle beyindeki hafıza bölümlerine ulaşarak kan akımını hızlandırıyor. Atalarımız boşuna dememiş gençler Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, diye. Bu sebeple bol bol egzersiz yapmayı unutmayın.

* Ters el ile tokalaşmak; Sağ elinizi kullanıyorsanız, biraz da sol elinizi çalıştırmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın veya çayınızı kaşıkla alışık olduğunuz yönün tersine karıştırın. Kalemi ters elinizle tutun. Biraz üreticiliğinizi kullanın ve daha neleri tersten yapabileceğinizi bulun. Tabii bulduklarınızı da hemen deneyin. Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirir.

*Çocuk Oyunu Alıştırması; bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Duyularınızı alışık olmadığınız tarzda kullanın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini arttırırsınız. Eğer bu yaptıklarınızdan zevk alır ve insan veya olayları detaylı algılamayı sürdürürseniz, hafızanız her zaman canlı kalmaya devam eder. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, unutmak istemedikleriniz o kadar sağlam kalır.

*Harf Alıştırması; elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Örneğin, çift a ve b’lerin üzerini işaretleyin. Alıştırmayı yaparken, kelimelerin üzerinde fazla düşünmeyin ve hemen işaretleyin. Böylelikle konsantrasyon gücünüzün ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz. Başarılı olma isteğiniz ve aldığınız zevk zihnin canlanmasını arttırır.

*Polisiye Alıştırması; dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım? gibi, genellikle polisiye romanlarında veya filmlerinde sorulan soruları kendinize yöneltin ve cevaplayın.  Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz. Bu alıştırmayla hem gün boyunca yaptıklarınızı hatırlarsınız hem de tek düze giden gününüze bir heyecan katmış olursunuz.  Ayrıca kısa hafızanızı da harekete geçirmiş olursunuz.

Hafızamızı daha da güçlü yapmak için hangi besinleri tüketmeliyiz diye soracak olursanız eğer, okumaya devam edin.

Uzmanlar, beynin yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde 20’sini harcadığını belirterek, “belirli yiyecekler algılama yeteneğimizi arttırır, daha verimli yapar, daha hızlı düşünmemizi ve dikkatimizi daha iyi vermemizi sağlar” uyarısında bulunuyor.

İlk olarak, bellek açan, hafızayı kuvvetlendiren besinler: •  Havuç: Hatırlama yeteneğimizi arttırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırmaktadır. Bir şey ezberlerken bir ufak tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

 • Ananas: Tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin ihtiyacı olan bir meyvedir. Örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan içerir. (Mangan: sindirimde ve besinlerde enerji üretilmesinde görev alan önemli mineralleri içerisinde bulunduran bir elementtir.)

 • Avokado: Kısa süreli bellek içindir. (Örneğin alışveriş listesini yaparken) Fazla miktarda yağ asidi içerir. Yarım avokado yeterlidir.

 • Isırgan otu: Hafızayı kuvvetlendiren besinlerdendir. Özellikle sınavlara hazırlanan çocukların çayına ilave edilmesi veya doğrudan ısırgan çayı içirilmesi yerinde olur.

 • Kabak: Hafıza için eşsiz bir besindir. Yemeklerle sık sık tüketilmesi son derece faydalıdır.


Öğrenme kabiliyetini artıran besinler ise; • Lahana: Sinirliliği giderir (tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için). Daha stressiz öğrenilir (örneğin sınav öncesi).

 • Limon: C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Dil öğrenme kursundan önce 1 bardak limon suyu için.

 • Yaban Mersini: Uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir. Beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar.


Dikkat eksikliğine karşı olan besinler; • Soğan: Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı. Kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

 • Ceviz, fındık ve fıstık: Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.


Zekâ açan ve beyni çalıştıran besinler; •  Zencefil: İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

 • Kimyon: İnsanın aklına birden bir fikir getirtir. İçerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır, ancak üretici düşünce şartıyla. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir (bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla).


Son olarak mutluluk veren besinler ise; • Kırmızı biber: Ne kadar acı olursa o kadar iyidir. Aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu salgılanmasını hareketlendirir. En iyisi çiğ yenmektir.

 • Çilek: Stresi giderir. Lifli maddesi mutluluk verir

 • Muz: Sırrı serotonin. Bu maddeye beynimizin mutlu olması için ihtiyacı vardır.


 

Yukarıdakiler yapıldığı taktirde daha güçlü bir hafıza sahibi olabilirsiniz. Bu yollar ile ve yeterli çalışma sayesinde sınavlarımızda ve günlük hayatınızda hafıza konusunda bir sorun yaşamazsınız.

 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.