Genç Girişimciler Buraya! Restorancılık Sektörüne Özel Şef Arda Türkmen'den 7 Başlangıç Tavsiyesi

Çoğunlukla Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencilerinin,Aşçılık programı öğrencilerinin,küçük yaşlarda dükkanlarda çıraklıktan kalfalığa,ustalığa kadar yükselmiş herkesin kısaca gıda sektörüne yeni atılan her girişimcinin ortak bir hayali vardır. Kendi işletmesini kurmak ve insanlara hizmet vermek..1 yıl sonra,5 yıl sonra veyahut 10 yıl sonra  açılacak o işletmenin her detayı kafasında çoktan şekillenmiştir. Bu bazen bir pastane olur,bazen teması olan bir cafe olur, bazen ise rakipleriyle kıyasıya yarışacak bir restoran..Yeni planların yapıldığı,ışık dolu hayallerin kurulduğu bu dönemde yola bir çırpıda çıkmamak, adımlarını bilerek hareket etmek önemli. Buna hitaben bu yazımızda restoran açma yolunda, işin ehli sayılan Şef Arda Türkmen'den tüm taze girişimci adaylarına mükemmel tavsiyeleri sizlerle buluşturuyoruz. Keyifli Okumalar!

1-"Çok zevkliyimdir,dekorasyonu kendim yaparım.Her şeyi ben hallederim,ucuza da gelir." derseniz yanılgıya düşersiniz.İyi bir mimarla çalışmaktan çekinmeyin.Hem daha hesaplı hem daha doğru bir sonuç elde edersiniz." 

Çok zevkliyimdir, dekorasyonu kendim yaparım: Her şeyi ben hallederim, ucuza da gelir” derseniz yanılgıya düşersiniz. İyi bir mimarla çalışmaktan çekinmeyin. Hem daha hesaplı hem daha doğru bir sonuç elde edersiniz.

2-Çevrem çok geniş,benim mekanım boş kalmaz:Sadece eşe dosta güvenip iş yaparsanız,mekanınız tahmin ettiğinizden pek de uzun ömürlü olmayabilir.Bilin ki eş dost iki kere gelir,üçüncüde ya evde biri hastadır yada çocuğun yarına sınavı vardır.

Çevrem çok geniş, benim mekânım boş kalmaz: Sadece eşe dosta güvenip iş yaparsanız, mekânınızı tahmin ettiğinizden pek de uzun ömürlü olmayabilir. Bilin ki eş dost iki kere gelir, üçüncüde ya evde biri hastadır ya da çocuğun yarına sınavı vardır.

3-Yemek sektörü bitmez,bu sektör zarar etmez:Bu şekilde bu işe girenlerin yüzde 90'ı zaten baştan kaybetmiştir. 1980'lerde değiliz ki çevrede 8-10 tane lokanta olsun.Etrafımızda yüzlerce alternatif varken,iyi iş yapmayan genelde tepetaklak olur.

Yemek sektörü bitmez, bu sektör zarar etmez: Bu şekilde bu işe girenlerin yüzde 90’u zaten baştan kaybetmiştir. 1980’lerde değiliz ki çevrede 8-10 tane lokanta olsun. Etrafımızda yüzlerce alternatif varken, iyi iş yapmayan genelde tepetaklak olur.

4-Menümde ne ararsan olacak: Öyle içinde her şeyi olan menü olmaz. Kebapçıysan kebapçı, balıkçıysan balıkçı olmalısın. İnsanımız damak tadına düşkündür,konusunda uzman lezzet noktaları isterler,o yüzden "her şeyci" olmamak,bir konuda uzman olmak lazım.

Mönümde ne ararsan olacak: Öyle içinde her şeyi olan mönü olmaz. Kebapçıysan kebapçı, balıkçıysan balıkçı olmalısın. İnsanımız damak tadına düşkündür, konusunda uzman lezzet noktaları isterler, o yüzden ‘her şeyci’ olmamak, bir konuda uzman olmak lazım.

5-Sosyal hayatım genişler,oh ne güzel çevrem genişler:İnsanlar eğlenirken,siz çalışıyor olacaksınız.Hafta içi hafta sonu demeden işin başında duracaksınız,her detayla ilgileneceksiniz.Tanıdığınız insan yelpazesi belki genişleyecek ama sosyal yaşamınız daralmış olacak.

Sosyal hayatım genişler, oh ne güzel çevrem genişler: İnsanlar eğlenirken, siz çalışıyor olacaksınız. Hafta içi hafta sonu demeden işin başında duracaksınız, her detayla ilgileneceksiniz. Tanıdığınız insan yelpazesi belki genişleyecek ama sosyal yaşamınız daralmış olacak.

6-Fiyatlar fiyatlar bu ne fiyatlar: Piyasada yemek fiyatlarını iyi takip etmelisiniz.Aynı semtte 20 liraya satılan bir tabak sizin menünüzde 35 lira olursa birinci,ikinci çinko demeden tombala dedirtirler.

Fiyatlar fiyatlar bu ne fiyatlar: Piyasada yemek fiyatlarını iyi takip etmelisiniz. Aynı semtte 20 liraya satılan bir tabak sizin mönünüzde 35 lira olursa birinci, ikinci çinko demeden tombala dedirtirler.

7-Kestirmeden köşeyi dönerim:İki yılda yatırdığı parayı çıkaran şanslıdır.Bu sektör öyle dışarıdan görüldüğü gibi değil.Keşke olsaydı..

Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.