Öğrenci Kariyeri Banner

Fizikçilerin Çözemediği 9 Gizemli Problem!

Fizikçilerin Çözemediği 9 Gizemli Problem!
Bilim ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin keşfedilen her yeni madde veya icat edilen her yeni buluş beraberinde problemleri getiriyor. Bugünkü yazımızda 9 gizemli Fizik sorusunu göreceğiz. İşte cevaplarının tartışıldığı o 9 soru!

1-Karanlık Enerji Nedir?

karanlık enerji

Eğer havaya bir top atarsak, belli bir yüksekliğe çıkar ve yere düşer. Bunun nedeni yerin çekim gücüdür. Fakat uzayda bir cisim fırlattığımızda karşısında bir cisim çıkana dek hareket edecek, durmayacaktır. Fizikçiler bunun evrenin genişlemesi sonucu ortaya çıktığını farkettikten sonra bu genişlemeye sebep olanın karanlık enerji olduğunu ileri sürdüler. Ancak karanlık enerji, tam olarak nedir, ne değildir; kimse bilmiyor.

Kaynak

2-Karanlık Madde Nedir?

karanlık madde

Doğrudan görülemeyen karanlık madde evrenin %84’ünü oluşturur ve ışığı yayan bir yapıya sahip değildir. Karanlık maddenin etkileri, ışığın ve maddelerin üzerindeki çekim kuvvetiyle fark ediliyor. Henüz gözlemleyemediğimiz için tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz.

Kaynak

3-Paralel Evren Var Mı?

paralel evren

1954 yılında, Princeton Üniversitesi doktora adayı olan genç Hugh Everett ‘in aklına radikal bir fikir geldi: Tam olarak bizim evrenimize benzeyen başka evrenler de var olabilir. Tüm yapılan çalışmalardan anlıyoruz ki paralel evrenlerin varlığı artık bilim kurgunun ötesinde bir gerçekliğe sığdırılıyor. Başka evrene açılan bir solucan deliğinin keşfi de tüm sorularımızın cevabı olabilir.

Kaynak

4-Neden Anti-Madde'den Daha Çok Madde Mevcut?

antimadde

Standart Model büyük patlama sonrası maddeden daha fazla anti maddenin oluşması gerektiğini öngörmesine rağmen neden evren tamamen maddeden oluşmuş gibi gözüküyor? Fizikçilerin maddenin ve onun etkileşimlerini başarılı bir şekilde tanımladıkları Standart Model'in eksikliklerini listelemek istediğimizde, bu yüksek ihtimalle var olmadığımızın öngörüsü olurdu.

 

5-Sicim Teorisi Doğru Mu?

sicim teorisi

Sicim teorisi, Kuantum Teorisi ve Genel Görelilik Yasası’nı tek bir potada birleştirip evrene açıklama getiren tek model. Bu teoride tek boyutlu dizge şeklinde sicim gibi parçacıkların titreşerek varlığı meydana geldiği ileri sürülmekte.

 

6-Kaostan Düzen Çıkar Mı?

kaostan düzen cikarmi

Ezoterik açıdan, insan aklının evrenin düzeninde kaos zannettiği yerde bile bir düzen vardır. Kaos da düzen de bir saatin altında sallanan sarkaç gibi aynı kavramın iki uç noktasıdır. Unutulmaması gereken kalıcı bir kaos ve kalıcı bir düzen yoktur. Çünkü; her şey yaşar ve her şey değişir.

Denir ki; '' Her kaosta evren, bütün düzensizliklerde gizli bir düzen, bütün değişkenlerde sabit bir yasa vardır.''

Fakat hala net bir cevap bulunamamıştır.

Kaynak

 

7-Bir Karadelik İçinde Ne Olur?

karadelik

Kara deliklerdeki çekim o kadar güçlü ki, ışıktan bile hızlı. Bu nedenle onları göremiyoruz, ışık parçacıklarını dahi soğuruyorlar. Bu nedenle içlerinde neler olup bittiği bir muamma. Bir görüşe göre kara deliğin içine giren bir maddenin kuantum bilgileri silinir. Bu da o maddeyi hiç varolmamış gibi yapar.

 

8-Yer Çekimi Tam Olarak Nedir?

yer çekimi

Bu, yer çekimi dedikleri ne hakkaten? Yer çekimi kabaca bir gezegenin, örneğin Dünya’nın diğer cisimleri kendine çekmesidir.  Sicim teorisi yer çekimlerinin kapalı bir enerji döngüsü olduğunu söylüyor. Şu anki matematikle bu durum tam hesaplanmıyor. Araştırmacılar problemin üzerinde duruyorlar.

 

9-Neden Bir Zaman Oku Var?

zaman oku

Zaman, Entropi yüzünden ileri doğru akıyor ve Entropi'yi geri çevirebilmek için herhangi bir yol yok. Ancak evrenin varoşunun ilk zamanlarında Entropi çok düşüktü. Niçin böyleydi? Büyük miktardaki enerji nasıl ufacık bir alanda bulunuyordu?

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.