Öğrenci Kariyeri Banner

Evrim Kuramının Babası Charles Darwin'in Mektupları Yayınlandı!

Evrim Kuramının Babası Charles Darwin'in Mektupları Yayınlandı!

Evrim Kuramının Babası Charles Darwin'in neredeyse hayatı boyunca yazdığı tüm mektuplar, "Darwin Correspondence Project" kapsamında internette yayınlandı. Arşivin, Darwin tarafından ve Darwin'e yazılan toplam 15 bin mektubu içerdiği belirtildi.

Bilim tarihinin en önemli isimlerinden biyolog ve doğa tarihçisi Charles Darwin’in mirasının korunmasını sağlayacak yeni bir projeye imza atıldı. Cambridge Üniversitesi, Darwin’in bilinen tüm yazışmalarını tek bir internet sitesinde bir araya getirdiğini duyurdu.

İnternet sitesi, Charles Darwin tarafından yazılan ya da onun için yazılmış, 400'ü yeniden yorumlanmış toplam 15 binden fazla mektuba ev sahipliği yapıyor. Yazışmaların tamamı, 1822 ve 1882 yıllarını, yani 60 yıllık bir süreci kapsıyor.

Son 4 Ayındaki Mektupları Baskıyla Yayınlanacak!

“Sayın Bay (Federico Philippi)

Size çok fazla emeğe mal olan Şili bitkileri kataloğunuzu bana gönderdiğiniz için size minnettarım. Şili'nin doğal tarihi hakkında, yıllar önce o muhteşem ülkeyi ziyaret ettiğim zamana göre ne kadar çok şey biliyoruz! Ve bu artan bilginin pek çoğu için dünyanın size borcu var! Ve dünyanın size borçlu olduğu bilgi ne kadar da arttı! (3 Nisan 1882)”

Projenin ardındaki ekip, Darwin’in yaşamının son dört ayında yazdığı ve kendisi için yazılan tüm mektuplarını fiziksel olarak basılacağını belirtti. Bu basımın 2023’ün ilk aylarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

 

Kaynak


Merve Akbağ

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Merve Akbağ..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.