Öğrenci Kariyeri Banner

Erasmus'u Bilmeyen Kalmasın!

Erasmus'u Bilmeyen Kalmasın!
    Erasmus Nedir?

Erasmus AB ülkeleri ve aday ülkelerinde yer alan anlaşmalı üniversiteler arasında hibeli (öğrenciye para ödemeli) gerçekleşen değişim programıdır.

Örneğin; İstanbul'da okuyan bir arkadaşımızın, Paris şehrinde bir üniversiteye 6 ay veya 1 sene üniversitenin uluslararası ofis tarafından aylık 300€ ile 600€ arasında hibe alarak gittiği bir programdır.

    Neden Erasmus Yapmalıyım?

Erasmus entelektüel açıdan önemlidir.Dil öğrenme açısından büyük fırsattır.Bu yüzden kariyeriniz ve bilgi birikiminiz açısından işverenler ve üniversiteler tarafından tavsiye edilir.

   erasmus

    Erasmus'ta Hibe Ne Kadardır?Ödeme Şekli Nedir?

300€ ile 600€ arasında bir hibe ödenir.Tabi ki bu ülkeden ülkeye farklılık gösterir.Bu hibenin miktarı ülkenin hayat pahasına göre iner veya çıkar. Misal, Finlandiya için 600€, Yunanistan için 400€, Polonya için 300€ olabilir.

Ödeme şekli ise gideceğiniz sürenin (örneğin 6 ay) alacağın paranın toplamının %80 'i hesabınıza yatırılır.Dönünce ise %20'si verilir. Bu oran %70-%30 olarak da değişebilir.

Fakat önemli bir hususta şudur: ''Bu ödemelerle ilgili önceden bilgi alınmalıdır.Bu ödemeler bir ay geç yapılabilir(1 ay vs.), fakat hiç yapılmayabilir. Bu üniversitenizin belirlemiş olduğu bir durumdur. era 3

    Erasmus'ta Sene Kaybı Olur Mu?

Olmaz. Erasmus ile gittiğiniz üniversitede aldığınız dersleri kredi oranınca denkleştirme yöntemiyle, oradaki aldığınız notlar, kendi üniversitenizin not sistemine çevrilir ve sene kaybı yaşamazsınız.

    Erasmus Süresi Nedir?

5 ay veya 10 ay (1 dönem veya 2 dönem) yapılır. Eğer 1 dönem gitmiş iseniz 2 döneme çıkarabilirsiniz bunu üniversiteniz belirler.

    Erasmus Yoğun Dil Kursu Nedir?

Tüm üniversitelerde bulunmamakla beraber herkeste alamayabilir. Bu kurs ile 6 hafta önce gidip o ülkede konuşulan dili öğrenip pratik yapmaktır. Bazı bölümler kursu başarıyla bitirdiğiniz taktirde 8 erasmus kredisi verir.

Erasmusu Kim Yapar?Nerede yapar?

Erasmusu üniversite öğrencileri ve öğretim elemanları yapar. AB ülkelri ve aday ülkelerindeki anlaşmalı bütün üniversitelerde yapılabilinir.erasmus 3 (1500 x 1000)

    Pasaport ve Vize Nasıl Çıkartılır?

Pasaportu harç ödemeden çıkartırsınız fakat pasaport defteri için bir miktar ücret ödemek durumunda kalırsınız. Vize işlemi ise HOST üniversiteden gelen kabul mektubuyla yapılabilir.Dil kursuna gidenler onun içinde resmi belge almalıdır.

    Erasmus'ta gidilecek ülkeler

Program, Avrupa'da 31 ülkede ve yaklaşık 1800 üniversitede 2006 yılından beri uygulanmaktadır.

AB üye ülkeler;

 1. Avusturya,

 2. Belçika,

 3. Danimarka,

 4. Finlandiya,

 5. Fransa,

 6. Almanya,

 7. Yunanistan,

 8. Hollanda,

 9. Portekiz,

 10. İspanya,

 11. İngiltere,

 12. Estonya,

 13. Kıbrıs,

 14. Macaristan,

 15. Litvanya,

 16. Letonya,

 17. Polonya,

 18. Çek Cumhuriyeti,

 19. Slovenya,

 20. Slovakya,

 21. İzlanda,

 22. İtalya,

 23. Lüksemburg,

 24. İsviçre,

 25. Malta,

 26. Bulgaristan,

 27. Romanya,


    Üç Tanesi Avrupa Ekonomik Alanı Üyesi;

 1. İzlanda,

 2. Norveç,

 3. Lihtenştayn,


    Ve Bir Tanesi Aday Ülke

 1. Türkiye’ dir. 


1

Başvuru Öncesi Kayıt İşlemi


Erasmus+ Programından yararlanmak isteyen tüm kurum/kuruluş/gruplar; Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalının Tek Kayıt Sistemine (Unique Registration Facility: URF) kayıt yaptırmak ve 9 (dokuz) haneli PIC kodu (Kullanıcı Tanımlama Kodu) almak zorundadır. Bu numara başvuru yapmak isteyenlerin başvuru formlarına ulaşmalarını sağlayacak ve Ulusal Ajansların yararlanıcı kurum/kuruluş/gruplar ile yapılacak tüm iletişimlerinde kullanılacaktır.


PIC Kodu almak için izlenmesi gereken adımlar:

Avrupa Komisyonu Kimlik Tanımlama Sistemine (ECAS) kayıt olunması:

Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalı Tek Kayıt Sistemine (URF) kayıt olunması:
Avrupa Komisyonu tarafından Program Rehberinde yapılan düzeltme nedeniyle aşağıda verilen bağlantı adresleri de güncellenmiştir.

Yasal ve finansal belgelerin sisteme yüklenmesi:

 • Tüzel Kişilik Formu

 • Proje toplam hibesi 60.000 Avro’dan fazla ise finansal kapasite analizi için gerekli ilave belgeler.


Başarılı bir kayıt işleminin sonunda kurumunuza bir PIC numarası verilecektir.

Siz Erasmus sürecini yaşadınız mı? Gitmek isteyenlere vereceğiniz tavsiyeleri, aşağıda yorum olarak bekliyoruz:) 

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.