Öğrenci Kariyeri Banner

Enstrümanları Yeniden Sanat Eserine Dönüştüren Adam: Leonardo Frigo

Enstrümanları Yeniden Sanat Eserine Dönüştüren Adam: Leonardo Frigo


Kendisini bir ‘keman ressamı’ olarak adlandıran, çeşitli keman ve çelloların üzerine yaptığı çizimlerle sanata yeni bir bakış kazandıran Leonardo Frigo, Londra’da yaşayan İtalyan bir sanatçı. Leonardo, kemanların ve çelloların üzerine biyografiler ve hikayeleri kazımayı hayatının tutkusu haline getirmiş. Çalışmalarıyla, izleyiciler ve enstrümanlar arasında benzersiz bir bağ kurmayı hedefleyen Leonardo, kemanlarının üzerine semboller, desenler ve gömülü metinler yerleştirerek, sanatın insanlar üzerindeki etkisini pekiştirmek gerektiğine inananlardan.


LEO-VIOLIN_790x445


Aynı zamanda, kemanlarının da en az kitaplar kadar okunabilirliğinin olması gerektiğine inanan sanatçı, “Müziği ve müzikal enstrümanları seviyorum, bir enstrüman üzerindeki ilüstrasyonu bitirmem üç haftamı alıyor.” diyor. O, beyaz bir arka plan üzerinde resim yapmaktansa, var olan bir gerçekliğin üzerine siyah dolma kalemi ile çarpıcı ve detaylı çizimler yapmayı seçiyor.


Leo-Violin-illustr_790x445


Leonardo’nun, bu eşsiz sanat formunun temelinde yaratmak istediği bir düşüncesi var. O da; enstrümanlarının yalnızca çalındığında ya da öylece orijinal formunda görsel olarak takdir görmesi değil, aynı zamanda hikaye kitapları gibi okunabilirliğinin olması gerektiği. Tasarlanmış bir oluşum üzerinden, farklı bir yaratım ortaya koymak istiyor aslında. Bana soracak olursanız Leonardo hiç de haksız sayılmaz. Sanat, sanatı doğurmalı. Sanat bir yaratım süreci değil midir? Ya da sanat aynı zamanda tasarlanmış bir alandan, yeni bir fikir yaratma ve onu ortaya koyma işi değil midir?


Leo-ve-Antonio-vivaldi-konçerto-çizimi-1024x1024_790x445


Sanata olan sevgisini yine kendisi gibi bir sanatçı olan babannesinden aldığını söylüyor. Müzisyen kimliğinin yanı sıra, 14 yaşında başlayan bu tutkusunu ve 10 yılı aşkın süredir devam ettirdiği çizimlerini, dört yıldır dünyanın çeşitli şehirlerinde farklı sergilerle taçlandırıyor. 2015 yılında ilki Güney Kore’de olmak üzere, birçok ülkede dokuz muazzam sergi açıyor. Son serilerinden biri ise; her biri yedi ölümcül günahı temsil eden yedi farklı keman çizimi. Bu çizimler görenleri ciddi anlamda sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Onları, gurur, açgözlülük, şehvet, kıskançlık, oburluk, gazap ve tembellik gibi kavramları keşfetmeye teşvik ediyor. Sanatçının eserleri arasında, kısa bir süre önce besteci Antonio Vivaldi’nin tüm biyografisini gösteren ilk çello çalışması da bulunuyor.


LEO-FRIGO-620x400_795x440_790x445


Lenardo Frigo, her biri başka bir yaşanmışlığı temsil eden çizimleriyle dünya çapında, bilinirliğini her geçen gün arttırmaya devam ediyor.
“Avrupa ve Asya’nın haberdar olduğu bu sanatçıdan nasıl haberdar olamayız?” diye de geçirmiyor değilim aklımdan.
Sanatı yine sanatla buluşturan genç yetenek Leonardo! Umarım bir gün o muazzam çizimlerin bizlerle de buluşur ve bizi ihya eder.


KAYNAK

 

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.