Dünya'nın Hidrojenle Çalışacak İlk Teknesi Yolculuğuna Başladı!

DÜNYANIN HİDROJENLE ÇALIŞAN İLK TEKNESİ 6 YIL SÜRECEK YOLCULUĞUNA BAŞLADI!

Dünyanın hidrojen yakıt ile çalışan ilk teknesi Energy Observer suya indirildi. Fransa’dan yolan çıkan bilim teknesi toplamda 50 ülkede 101 limanı ziyaret ederek 6 yıllık bir dünya turunu yapması planlanıyor.

Günümüzde elektrikli otomobillere olan ilgi artarken yakın gelecekte onları kullanmak bir zorunluluk haline gelecek gibi görünüyor. Dolayısıyla fosil yakıtlarla çalışan hibritleri de bir kenara bırakıp elektrik üretmenin daha çevreci yönlerini keşfetmek gerekiyor. Bu konuda umut verici teknolojilerden biri de hidrojen yakıt hücresi. Hidrojen ve oksijeni bir araya getirerek reaksiyon sonucunda elektrik ve su buharı üreten bu teknoloji hem güvenli hem de çevreci yönüyle ön plana çıkıyor. Daha önce Toyota ve Honda gibi otomobil üreticileri hidrojen yakıt hücresine sahip otomobiller üretmişti. Şimdi bu teknoloji ilk kez bir deniz aracında kapsamlı bir denemeden geçiyor.

ENERGY OBSERVER

Tekne, güneş ve rüzgar gücünden faydalanamadığı zamanlarda deniz suyundan üretilen hidrojeni elektrik enerjisine dönüştürmek için yakıt hücresini kullanıyor. Bu üretimin neticesinde ise atık olarak sadece su buharı çıkışı oluyor.

Energy Observer denizlerde olduğu 6 yıl süresince kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayan bir tekne fikrini kanıtlamak için çalışacak. Bu proje hava kirliliği, küresel ısınma, iklim değişikliği ve gelecekteki enerji kaynakları sorunları için bir umut olabilir.

Kaynak

 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.