Öğrenci Kariyeri Banner

Dünyanın En Prestijli 10 Üniversitesinden Alabileceğiniz Ücretsiz Dersler

Dünyanın En Prestijli 10 Üniversitesinden Alabileceğiniz Ücretsiz Dersler
Dünyanın en iyi üniversitelerinde okumak çoğumuz için bir lüks. Ya ücretler çok yüksek, ya da bu okullara girmek için gereken kriterleri karşılamak zor.

Öğrenciler arasındaki rekabet düzeyi yüksek bu yarışta, başvuru süreçleri ile mülakatlar zorlu birer engel teşkil ediyor. Çok sayıda adayın başvurusu olumsuz sonuçlanıyor.

Bazı seçkin üniversite ve kurumlar ise bu duruma müdahale ediyor. Şimdi Oxford'tan Harvard'a birçok seçkin üniversite, internet üzerinden ücretsiz ders hizmeti veriyor.

1.OXFORD ÜNİVERSİTESİ

İngiltere'deki yüksek öğrenim kurumlarını derecelendiren Times Higher Education (THE) dergisinin 2017 için paylaştığı listede, Oxford Üniversitesi en iyi kurum seçildi.

university

Oxford Üniversitesi'nin metin, video ve podcast (internetten dinlenen yayın) formatında sunduğu derslerden bazıları şunlar:

2.CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİcambridge-1

Times Higher Education'un 2017 listesinde ikinci sırada yer alan Cambridge'nin ücretsiz online dersleri de oldukça çeşitli:

 

3.CALIFORNIA TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (CALTECH)

California Teknoloji Enstitüsü (California Institute of Technology), ABD'de 'Caltech' ismiyle anılıyor. Pasadena kentindeki özel kurum, bir bilim ve teknoloji merkezi.

131050c8css0d1com6uods

Enstitünün internet sitesinde "Bu eğitim programlarının amacı, gelecek nesillerin bilim insanlarına ve mühendislerine nasıl fark yaratabileceklerini öğretmek." ifadeleri yer alıyor.

150727caltech-submitted

Teknoloji eğitim platformlarından Coursera ve edX üzerinden paylaşıma açılan bedava derslerden bazıları şöyle:

4.STANFORD ÜNİVERSİTESİ

Apple'ın kurucusu Steve Jobs 2011'de mezun olamadan ayrıldığı Stanford Üniversitesi'nde ünlü konuşmasını yaptığında, bu prestijli üniversite ününü daha da arttırdı.

1444684478-steve-jobs-stanford-university-12-june-2005-1508x706-c

İşte internetten ulaşabileceğiniz derslerden bazıları:

freedom_canvas2

5.MASSACHUSSETTS TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

ABD'nin Massachussett eyaletindeki Cambridge'de yer alan prestijli özel üniversite Massachussetts Institute of Technology (MIT), siyaset bilimlerinden sanata birçok alanda bedava dersleri internet sitesinden paylaşıyor.

mit6

6.HARVARD ÜNİVERSİTESİ

harvard

ABD'de yine Cambridge şehrinde yer alan Harvard Üniversitesi'nden şu dersleri alabilirsiniz:

7.PRINCETON ÜNİVERSİTESİ

New Jersey eyaletindeki Princeton'da yer alan kurum, ABD'nin en eski dördüncü üniversitesi. Times sıralamasına göre de dünyanın en iyi yedinci yüksek öğretim kurumu.

princeton_university_ae5agy_b

İşte internetten verilen bazı dersleri:

8.IMPERIAL COLLEGE LONDON

ICL-Annex-After-2

Londra'daki üniversitenin bedava online derslerinin çoğu işletme üzerine:

9.CHICAGO ÜNİVERSİTESİ

chicagouni

En iyi yüksek öğretim kurumları arasında dokuzuncu sırada yer alan Chicago Üniversitesi'ndeki bedava online derslere birkaç örnek:

10.PENNSYLVANIA ÜNİVERSİTESİ

7184369287_38f43a909f_b

* Online derslerin isimlerine tıklayarak ilgili internet sitelerine ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.