Öğrenci Kariyeri Banner

Dünya Tarihinde Bir İlk: Ay'dan Getirilen Toprakta Bitki Yetiştirildi!

Dünya Tarihinde Bir İlk: Ay'dan Getirilen Toprakta Bitki Yetiştirildi!

Bilim insanları, tarihte ilk kez Ay toprağında başarılı bir şekilde bitki yetiştirdi. Kullanılan topraklar, 1960 - 1970 arasında gerçekleşen üç Apollo görevinde elde edilen topraklardı.
NASA’nın Apollo görevleri sırasında Ay’a giden ve toprak örneği alan astronotların Dünya’ya getirdiği Ay toprağı, bitkilere yaşam kaynağı olmayı başardı.

Florida Üniversitesi’nden uzay biyoloğu ve genetikçi Anna Lisa Paul liderliğinde 2021 yılında başlayan çalışmalar başarılı oldu. Bilim insanları, milyarlarca yıldır hiçbir hayata yer vermeyen Ay toprağında küçük bitkiler yetiştirmeyi başardı.

Araştırma, gelecekte astronotların Ay'da kendi sera çiftçiliğini yapabileceklerine işaret oldu.

Ay Toprağında Bitki Yetiştirmenin Zorluğu Ortaya Çıktı!

Nature’da yayımlanan çalışmaya göre çalışmada kullanılan topraklar, Apollo 11, Apollo 12 ve Apollo 17 görevlerinde elde edilen topraklardı. Bilim insanları, bu toprakların Dünya’mızdaki topraklardan farklı olarak hiçbir mineral veya iyona sahip olmaması nedeniyle toprağa besin ve su eklemesi yaptı.

Yapılan ekimin ardından fare kulağı teresi bitkisi (arabidopsis thalian), Ay toprağında başarılı bir şekilde yeşillendi. Öte yandan çalışmada elde edilen sonuçlar, Ay toprağında bitki yetiştirmenin oldukça zorlu olduğunu da gösterdi. Ay toprağındaki bitkilerin gelişiminin yavaş olduğu, birçoğunun stres morfolojileri gösterdiği aktarıldı.

Bununla birlikte yetiştirilen tüm bitkilerde Dünya toprağındaki bitkilerin tuz, metal ve reaktif oksijenlere karşı gösterdikleri reaksiyona benzer iyonik stresler görüldü.

 

Kaynak


Tuğba Duman

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Tuğba Duman..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.