Dünya Kültürünü Etkisi Altına alan 5 Ülke

Dünya'nın bir ucunda yaşanan bir olayın Dünya'nın başka bir yerinde yankı bulması kaçınılmazdır. Bu noktada ülkelerin birbirlerine olan etkisi ve birbirleriyle olan etkileşimlerini görmezden gelmek mümkün değildir. Bu yüzden ülkelerin küresel çaptaki etkilerinden bahsederken herkesin aklına önce siyasi, askeri, ekonomik güçleri ve bunların yansımaları gelmektedir. Ama değişen dünya ile birlikte ülkelerin aslında bunlar dışında kültürleri, yemekleri, moda ve eğlence merkezleri ile büyük bir etki yarattığı fark edilmiştir.

İşte en önemli beş ülke

1.Fransa

louvre-_

Moda, mutfağı, festivalleri ve kültürüyle bizi etkiyen ülkelerden biridir.

Fransızcanın şiirselliği ile hepimizi etkisi altına aldığını ve öğrenme isteği uyandırdığı da bir başka önemli ayrıntıdır. Halkın belli bir kısmı eğer Fransa’daysanız, Fransızca konuşmanız gerektiğini düşünmektedir.

Hermes gibi birçok ünlü markanın başkenti olan Fransa modaya yön veren ülkelerden biridir. Bunun yanı sıra Dünya’nın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağının ne kadar ünlü olduğunu söylememize bile gerek yok aslında. Ekler, parfe, sufle, makaron gibi birçok ünlü tatlıya sahiptir.

Sahip olduğu birçok eşsiz tarihi yerler ve eşsiz güzelliklerin yanın birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Nice Karnavalı, Cannes Film Festivali, Uçurtma Festivali ve Bahçe Festivali gibi. Eğer Fransa’ya gitmek gibi planınız varsa festival takvimine kesinlikle göz atmalısınız.

Fransa denildiğinde ilk akla gelen Eyfel Kulesi olsa bile Paris dışında da Fransız kültürünü tanımak için Bordeaux, Lyon gibi şehirlerini de ziyaret edebilirsiniz. Bordeaux şehrinin şaraplarıyla ünlü olduğu bilinmektedir ve birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Lyon ise geleneksel Fransız mutfağını keşfetmek isteyenler için tavsiye edilmektedir.

2.İspanya

barcelona-_-

Dünya tarihinde köklü bir geçmişi olan İspanya tarih boyunca birçok kültürü etkilemiştir ve etkilemeye devam etmektedir. Dünya’da en çok konuşulan İspanyolca 3. dildir. Günümüzde dizi sektöründeki başarısı  ve La Casa De Papel gibi dizileri ile insanları kendine çekmektedir.

İspanyol mutfağının dünyadaki yerinden bahsetmeden olmazdı. Tapas ile dünya kültürünü etkisi altına çoktan almış görünüyor.

Ayrıca festivalleriyle de adından sıkça bahsettirmektedir. UNESCO tarafından koruma altına alınan Patum De Berga Festivali de bu festivallerden birdir.

3.İtalya

italy-__

Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapması ve Vatikan’ı çevrelemesiyle İtalya bir kültür beşiği gibidir. Birçok kültürel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Gelişmiş ekonomisi ve yaşam kalitesi endeksine göre dünyadaki ilk on şehirden biridir.

İtalyanca resmi dilidir ancak İspanyolca ve Fransızca konuşan birçok insana rastlayabilirsiniz. İtalyancanın bir melodisi olduğu da bilinmektedir.

İtalyanların görünüşlerine ne kadar önem verdiği bilinmektedir. Versace, Gucci, Armani gibi markalarıyla dünyaya kendini kanıtlayan İtalya’nın modaya yön veren ülkelerden biri olduğu görülmektedir. Sadece modada değil mobilyadan mimariye birçok alanda bu özellik dikkat çekmektedir.

Dünya’nın en zengin mutfaklarından biridir. Peynir türleri ve şaraplar önemli bir yere sahiptir. Kahve özellikle espresso İtalyan kültürünün vazgeçilmezidir. Akdeniz ülkesi olduğu için deniz ürünleri ve zeytinyağı da önemli bir yere sahiptir. Kimsenin hayır diyemeyeceği pizzanın doğduğu yer Napoli’dir. Bunun yanı sıra İtalya  risotto, lazanya ve tiramusu ile ün kazanmıştır.

4.İngiltere

london-_

1800 lü yılların başından beri gücü ve batmayan güneş olarak bilinen köklü bir geçmişi olan İngiltere şuan da birçok alanda dünyayı etkisi altına almaktadır.

Oxford, Cambridge gibi Dünya’nın en önemli üniversitelerin bünyesinde bulunduran İngiltere prestijli bir eğitim merkezi konumundadır.

Dünya’da en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizce aynı zamanda ortak kullanımı birçok alanda kabul edilmiş bir dildir. Bunun yanında İngilizce esnek bir dil olduğu için diğer dillerden oldukça fazla beslenmiştir. Bu yüzden insanlar bu ülkeye gelerek kolayca yeni bir yaşam alanı yaratabilmektedir.

Dünyanın önemli finans ve iş merkezlerinden biri olan Londra dikkat çekmektedir ve birçok insanın çalışmak için tercih ettiği yer konumundadır.

İngiltere müzeleri, tiyatroları ve konserleri ile sizi bir kültür yolculuğuna davet etmektedir

5.ABD

chicago-__

Süper güçlerden biri olan ABD birçok insan için hayallerin ülkesidir. Amerikan filmleri, müzikleri, dizileri ve tv programları ile dünyada büyük bir kitleye sahiptir.

Teknolojinin hayatımızın merkezinde olduğu günümüzde Facebook, Twitter, Google gibi şirketleriyle milyarlarca insanın hayatında yer edinmiştir.

Ve New York dünyanın uyumayan şehri olarak bilinen ve herkesin yaşamak istediği rüya şehir. Los Angeles'ta ise Hollywood ile ABD'nin yanı sıra tüm dünyanın kültürünü etkilemektedir.

Birçok kültürü içinde barındıran bir ülke olan ABD de her şehrin hatta her mahallenin farklı bir kültürü ve ruhu olduğu söylenmektedir.

Kaynak

Görsel Kaynak 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.