Daha Fazla Uyumanın 6 İnanılmaz Faydası

İnsanlar genelde hayatlarını değiştirebilmenin yollarını arıyorlar. Kimisi daha fazla spor yaparak hayatını güzelleştirip sağlıklı bir yaşam kavuşmak istiyor. Bu noktada herkesin gözden kaçırdığı, ama uygulandığı zaman hayatı olumlu yönde değiştirebilecek mucizevi bir yöntem daha olabilir: Daha fazla uyumak.

Daha fazla uyumanın 7 inanılmaz faydası
Uyumanın insan sağlığı açısından çok önemi faydaları olabilir
Eğer çalışma zamanınızın dışında, tatil için çok fazla vaktiniz olmuyorsa, uyku düzeninizi değiştirmek sizin için çok faydalı olabilir.

Genelde az bir uykuyla sağlıklı olarak yaşayabilenlerin sayısı çok düşük seviyelerde kalıyor. İnsanların neredeyse yarısı, uyuması gereken zamandan daha az uyuyor.

[ad name="Google Adsense"]

Tabii ki zamanınızın büyük bir bölümünü de uykuya ayırmanız halinde başka sağlık problemleriyle karşılaşmanız mümkün. Ancak uyku zamanınızı biraz artırmanız durumunda hayatınızda olumlu bazı değişiklikleri de gözlemleyebilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:
1. Uyuyarak daha mutlu olabilirsiniz

Az uyumak bütün gününüzü mahvedebilir. 909 çalışan kadın üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, uykusuz geçirilen bir gece, çok yoğun geçen bir gün ile neredeyse aynı etkide bulunabiliyor. Hatta uykusuzluk, zihinsel olarak bu kadınların birçoğunu daha fazla etkiliyor.

2. Kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olur

Fitness üzerine yazılan yazılar genellikle uyumanın önemi üzerinde dururlar. Gece ayık olduğunuz zamanlarda bedeniniz zarar gören hücrelerin onarılmasına uğraşır. Gecenin ilk saatlerinde ve yavaş yavaş uykuya geçmeye başladığınız zaman bedeninizi aynı zamanda gelişim hormonu salgılar. Buna karşın uyku eksikliği, kasların körelmesine sebep olabilir.
3. Daha iyi bir sürücü olabilirsiniz

Uykusuzken araba sürmek alkollüyken araba sürmeye benzer. Her ikisi de istenmeyen üzücü olaylara sebep olabilir ve ayrıca yapılan testlere göre uykusuz olan sürücüler alkollüymüş gibi davranışlar sergiliyorlar.
54 Depresyon ve kaygı sorunları yaşamazsınız

Az uyuyan insanlarda depresyonun semptomları ve kaygı çok fazla görülürken, kendilerine olan saygılarının da azaldığı biliniyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, az uyku uyumak motor fonksiyonlarında ve bilişsel becerilerde sorunlar yaşanmasına sebep olabiliyor.
5. Sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz

Daha fazla uyumanın 7 inanılmaz faydası
Daha fazla uyuyarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsniz
Zihinsel sorunların yanında, az uyku uyumak bazı cilt sorunlarıyla da ilişkilendirilebiliyor. Bazı araştırmalara göre, az uyku, depresyon, kaygı bozukluğu ve kronik cilt problemleri aynı anda gerçekleşiyor olabilir.
6. Gözleriniz daha iyi bir görüşe sahip olabilir

Uykusuzken birçok fonksiyonun yerine getirilmesi zorlaşır. İnsan bedeni ve gözleri iyice yorgunlaşır. Ne kadar fazla ayık kalırsanız, o derece görsel sorunlar yaşayabilirsiniz. Daha ilerleyen süreçlerde çift görmeye hatta halüsinasyonlar görmeye bil başlayabilirsiniz.

Kaynak:
Businessinsider

 

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.