BRICS'e Türkiye'den 16 üniversite

‘BRICSve Yükselen Ekonomilerde En İyiÜniversitelerSıralaması 2017 yayınlandı. Tüm dünyadan 300 yükseköğretim kurumunun sıralandığı, ilk sırayı Pekin Üniversitesi’nin aldığı listeye, Türkiye’den 16 üniversite girmeyi başardı.

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), bu yıl dördüncüsünü hazırladığı ‘BRICS ve Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler Sıralaması 2017’yi açıkladı.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkeleri ile Türkiye gibi gelişen ekonomilerdeki üniversitelere odaklanan listede yükseköğretim kurumları, endüstri bağlantıları, öğretim kalitesi, araştırma etkisi ve uluslararası görünüm kriterlerine göre sıralandı.

İŞTE O ÜNİVERSİTELER
Türkiye’nin 16 üniversite ile temsil edildiği sıralamada en iyi dereceyi bu yıl da, 15’incilikle Koç elde ederken, Sabancı 18’inci ve Bilkent 37’nci sırada yer aldı. Ancak 2016’ya göre Koç, Orta Doğu Teknik, İstanbul ve Anadolu üniversiteleri sıra kaybetti. Sabancı, Bilkent, Boğaziçi, İstanbul Teknik ile Hacettepe üniversiteleri ise geçen seneye göre daha iyi dereceler elde etti. 2017’de en büyük atağı 71’incilikten bu yıl 39’unculuğa yerleşen Boğaziçi ve listeye ilk defa girdiği halde 62’nci olan Atılım üniversiteleri yaptı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, İzmir Teknoloji Enstitüsü, Gazi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi 2017 sıralamasında ilk defa yer aldı.

ÇİN 10’DA 6 YAPTI
2016 sıralamasında olduğu gibi bu yıl da Çin ilk 10’da en iyi temsili yakalayan ülke oldu. Altı üniversitesinin ilk 10’da yer aldığı Çin’i, Güney Afrika iki, Rusya ve Tayvan ise birer üniversite ile takip etti. Brezilya’dan Sao Paulo Üniversitesi ilk 10’daki konumunu kaybederken, Güney Afrika üniversiteleri daha görünür hale geldi.

Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.