Öğrenci Kariyeri Banner

Akademik Kariyer Yapmak İstiyorsanız İşte Bilmeniz Gerekenler

Akademik Kariyer Yapmak İstiyorsanız İşte Bilmeniz Gerekenler


 Birinci ve en önemli adım: Çok iyi düzeyde ingilizce bilin.
research-smİngilizce okuyabilin, konuşabilin, yazabilin ve tartışabilin. İngilizce bilin.

Yurt içinde ve yurt dışında politik kararlar, dışlamalar veya kayırmalar olacaktır.

Bu sadece akademide değil her yerde karşılaşabileceğiniz bir durum. Bazı yerlerde çok, bazı yerlerde az olur. Bunu çalışmayı planladığınız yerde hali hazırda çalışan insanlarla konuşarak kestirebilirsiniz. Önyargılarınızı aşın ve bilin ki herkesin deneyimi kişiseldir. Demotive olmayın.

Kararlarınız tamamen araştırma odaklı olsun, parasal veya kadro kaygılı olmasın.

Research_HeroBaşarılı olmanız, alanınızı sevmenize bağlıdır. Para ve kadro en güzel ve en kolay başarıyla gelir.

Gerçekten ilgi duyduğunuz bir alanda çalışmaya karar verdiniz diyelim, ilk işiniz literatürde kimler ne yapmış iyice araştırmak olsun.
NAS_Library


Bu akademik çalışmanın en temel ve en önemli basamağıdır. Sonra kendinizi doğru yere konumlandırın. Çok çalışılmış alanlarda özgünlük için yer kalmamış olabilir, az çalışılan alanların böyle seyrek nüfuslu olmasının da sebepleri olabilir. Onun için dikkatli olun ve unutmayın, literatürde okuduklarınız çarpıtılmış olabilir. Taramanızı her zaman eleştirel bir gözle, şüpheci yaklaşarak yapın. kısa research proposal'ınızı bu aşamada yazın.

Danışmanınızı seçerken dikkat etmeniz gerekenlere gelirsek:

Teacher talking with young student in the classroom

Aklınızdan geçen aday hocanız gençse eğer çok öğrencisi olmayabilir ama daha oturaklı bir hocanın eğer çevresi boşsa şüphelenin. Çok projesi olan hocanın da satüre olmadığına emin olun. Doktora yaparken hocanızın size haftada bir kez zaman ayırması idealdir. Eğer bunu ayıramayacak kadar yoğunsa zorlanabilirsiniz.

Diyelim ki çalışmak istediğiniz hocanın üniversitesinden değilsiniz ve oradan kimseyi tanımıyorsunuz. En kolay reality check yayınlara bakılarak yapılır. Aday hocanızın son zamanlardaki yayınlarına bakın. google scholarresearchgateacedemia.edulinked-in ve kişisel web sitelerini kullanabilirsiniz. Bu sitelerde hocanın ne kadar aktif olduğunu göreceksiniz. Örneğin, yayınlarında çok isim var ve o hep son isimse, birçok projeyi yönetiyor demektir. Kendi başına hala yayınları varsa, gerçekten yaratıcı bir araştırmacı demektir. Eğer hep aynı insanlarla çalışmıyorsa, yayınlardaki insanlar değişiyorsa, birçok kurumla ortaklaşa çalışıyor demektir. Yayınları bol atıf alıyorsa ilgi çekici bir alanda çalışıyor ve impact factor’ü yüksek dergilerde yayın yapıyor demektir. Büyük bir grubun parçası olmanız bolca beyin fırtınası yapabilmeniz, yeni fikirler üretebilmeniz açısından avantajlıdır. Ancak büyük gruplarda sizin üsteleneceğiniz iş dar alana sıkışabilir. Onun için dengeli seçimler yapın ve başta söylediğimi unutmayın, seçiminiz araştırma odaklı olsun.

Yayınlara gelirsek, yaptığınız araştırmayı insanlarla paylaşmanızın yolu makale ve bildiri yayınlamaktan geçer.

reading-glasses.160113

Kendi başınıza oturduğunuz yerde oturarak bir yere varamazsınız. latex kullanmayı öğrenmenizi öneririm, tezinizi yazarken de çok daha kolay yazmanızı sağlar. Yayın yapmak için yeterli materyaliniz olduğunda hocanız size hangi dergide veya konferansta yayınlayabileceğiniz konusunda yol gösterecektir. Dergilerin saygınlığı direkt olarak impact factor’ üne bağlı olmasa da, bu bir çeşit göstergedir. Konferansların saygınlığını da rejection rate'lerinden anlayabilirsiniz. Her gönderilen yayını kabul eden bir konferansta can sıkıntısından patlayabilirsiniz.

Akademik yazım konusunda tecrübeniz yoksa eğitim almanızı öneririm. Dilbilgisi hatası yapmamalı, referanslar konusunda hassas olmalısınız. Referanslarınızın doğru biçimlendirilmesinden de öte, yayın yaptığınız dergiden referans vermeye çalışmanız mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Size verilen template'a harfiyen uymalısınız. Latex bu konuda da rahat etmenizi sağlayacaktır. Hakemlerinizle iyi iletişim kurmaya çalışmalısınız. Hakem demişken, yayın konusunda madalyonun öbür yüzü ise hakemliktir. Bu çarkın dönmesi için sadece yazar değil hakem de olmalıyız. Size gelen hakemlik tekliflerini hemen değerlendirin. Bunlar gönüllü yapılan işlerdir ve gözünüze angarya gibi gelebilir fakat hakemlik de akademik kariyerinizin büyük bir parçasıdır ve iyi hakem olmak tecrübeyle edinilir.

Gelelim akademik sunumlara:

06

Yansılarınızı ve konuşmanızı özenle hazırlayın. İnanın özenmediğinizde kabak gibi belli oluyor. İnsanlara vermek istediğiniz mesaj net olsun. Sizi başka araştırmacılardan ayıran noktanızı açıkça söyleyin ki bu önceki önerime bağlı, literature review’iniz sağlam olmalı. Size soru soran insanlara karşı yapıcı olun. Onlar ki sizi çok ileriye taşıyacak. Sizin araştırmanıza taze gözlerle bakıp, daha önce düşünemediğiniz noktaları size görünür kılacaklar. Çok sıradan bir soru bile alsanız, sabırla cevap verin. Tavrınız insanalara sizi tanıtacaktır, savunmacı bir cevap mı veriyorsunuz, yoksa kapsayıcı bir cevap mı? Bunlar kişilerin size yaklaşımını etkiler.

Unutmayın sizin sunumunuza gelip ilgi gösteren insanlar olası iş arkadaşlarınız, olası hakemleriniz ve hatta kariyerinizin nereye gideceğini yönlendirecek en önemli kişiler olabilirler. Çünkü akademik hayat peer review üzerine kuruludur. Networking’inizi iyi yapın, insanlara potansiyel ortak gözüyle bakmanızda bir sakınca görmüyorum. Birlikte çalışmak için önerilerde bulunun, girişimci ve paylaşımcı olun. Fakat yayınlamadığınız ve patentini almadığınız çözümlerinizi etrafta anlatmayın.

Son olarak hocanızla iyi anlaşmaya çalışın.

Hocasının destek olmadığı doktora öğrencisine çok az kimse destek olur. En başta hoca seçiminizi iyi yapmanız bu yüzden çok önemli.

Doktora savunması ayrıca bir giride işlenebilir diyorum ve hepinize başarılar diliyorum. Umarım akademik hayata hoş gelirsiniz.

Kaynak
Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.