Öğrenci Kariyeri Banner

8 Adımda Networking Nasıl Yapılır?

8 Adımda Networking Nasıl Yapılır?
ofis-1080x675Networking yani kısaca iş bağlantıları oluşturma iş yaşamının olmazsa olmazlarından. Peki networking nasıl yapılır biliyor musun?
Networking buluşmasına gitmek aslında özel bir buluşmaya gitmek kadar heyecanlıdır. Ne giyeceğini düşünür, ne söyleyeceğinin provasını yaparsın, bir yandan da boşluk anlarında ne yapman gerektiğini, elini kolunu nereye koyman gerektiğini düşünürsün.
Endişeye gerek yok, sana güzel bir haberimiz var! Biraz pratik yaparak ve deneyimle bu belirsizliklerden kurtulabilirsin; böylelikle networking buluşmaları senin için çok daha kolay hale gelir ve bir profesyonel gibi iş bağlantıları kurabilir hatta hayalindeki işe bu sayede kavuşabilirsin.

1. SAMİMİYET GÖSTER

A-Smile-Quote
Networking kurallarının başında samimi olmak gelir. Gülümsemek, cana yakın olmak ama tüm bunları yaparken gereğinden fazla paylaşımda bulunmamak önemlidir. Ucu açık sorular sormayı, dikkatlice dinlemeyi, samimi bir şekilde ilgi göstermeyi ve karşındaki kişiye doğru sorular sormayı unutmamalısın!

[ad name="Google Adsense"]

2. BULUŞMAYA ZAMANINDA GİTMEYE ÖZEN GÖSTER

Bulova-watch-banner

Davetlere biraz geç gitmek genelde makul karşılanır ama bunun networking buluşması için doğru olduğunu pek de söyleyemeyiz. Networking yapma konusunda kişiler genelde diğer kişilerle tanışıp konuşmak için bolca vakit ve enerji harcarlar. Senin de buluşmaya zamanında gitmen karşındaki kişiye ne kadar değer verdiğini gösterir.

3. PLAN YAPMAYI UNUTMA

Career-planning-header

Networking yaparken mutlaka bir hedefin olsun! Mesela bir buluşmaya gittiğinde neden orada olacağına karar vermek ya da soracağın soruyu önceden belirlemek gibi. Sonunda bu planının networking buluşmasının amacına ulaşması konusunda işe yarayacaktır.

4. NOT ALMAK HER ZAMAN İŞE YARAR

2015-04-24

Dinlediklerimizi unutmamak için networking buluşmasında yeni tanıştığımız kişi yanımızdan ayrıldıktan sonra anlattıkları (hikayeler, anektodlar, yaptıkları iş ve projeler, sevdikleri hobiler) ile ilgili kısa kısa notlar tutabilirsin. Uzunca not almaya gerek yok, sadece bir sonraki karşılaşmada hatırlayacağın notlar olursa, konuşmaya çok daha rahat başlarsın.

5. BULUŞACAĞIN KİŞİYİ TANIMAYA ÇALIŞ

Social-Media-Marketing_0

Networking yaparken sosyal medyayı etkin kullanabilirsin. Farklı sosyal medya kanallarını kullanarak buluşmada tanışmak istediğin kişilerin resimlerine ya da özgeçmişlerine önceden bakabilirsin. Ortak noktalar belirleyebilirsen konuşmak daha kolay olabilir (aynı üniversite, bölüm, arkadaş, hobi vb. gibi…) Aynı şekilde tanıştığın kişileri daha kolay hatırlamak için de bu yöntem işe yarayacaktır.

6. KARŞILIKLI DESTEK

meeting_header

Networking karşılıklı etkileşimi gerektirir. Sadece bir sonraki kariyer adımın için network yapmak yerine sen de başkalarına yardım edebilirsin. Sen de tanıdığın kişileri birbirlerine tanıtarak onlara bir iyilik yapabilirsin.

7. NİCELİK DEĞİL NİTELİĞE ÖNEM VER

CorporateMeeting

1 tane kaliteli bir bağlantın olması 20 tane yüzeysel bir bağlantın olmasından çok daha iyi bir seçenek olabilir. Fakat şu da bir gerçek ki bu kaliteli bağlantı için belki de 20 farklı kişiyle konuşup tanışman gerekecektir. Bu sebeple networking buluşmalarında katılmaya ve tanışmaya devam etmekte her zaman fayda var.

8. NETWORK KURDUĞUN KİŞİLERLE İLETİŞİMDE KALMAYA ÇALIŞ

header

Network yaptığın kişilerle iletişime devam ederek, zaman zaman kendini hatırlatmanda fayda olacaktır. Sonuçta iletişimde yeni bağlantılarına ne zaman ihtiyaç duyacağını bilemezsin, o yüzden en güzeli normal zamanlarda iletişime geçerek kendini hatırlatmak olacaktır. İhtiyacın olduğu anda kısa bir email gönderebilir, e-mail içeriğinde konuştuğunuz konulardan birine değinebilirsin. Ya da günümüz dijital dünyasında LinkedIn üzerinen bir davet göndermek de etkin bir iletişimde kalma yönetimi olabilir.

Kaynak

Bu Yazı ÖğrenciKariyeri Ekibinden Cemre Alyüz tarafından gönderilmiştir.
İşte kendisine ulaşabileceğiniz hesaplar; Facebook | Twitter |

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.