Öğrenci Kariyeri Banner

5 Adımda Zaman Yönetimi

5 Adımda Zaman Yönetimi
Zaman hepimizin hayatında her şeyi programlayan en önemli unsur. Bu önemli unsuru yaşarken öylesine farkında olmadan boşa harcıyoruz ki… Ders çalışırken, yemek yerken, bir yere yetişmeye çalışırken, seyahat yaparken, proje hazırlarken ve hatta odamızı düzenlerken bile... Bu listeye binlerce şey daha eklenebilir. Ama hepsinin ortak noktası “harcanılan zaman”. Peki, gerçekten bunlardan herhangi birini yapıyorken zamanı doğru kullanıyor muyuz? Mesela bir ödev yetiştireceğimizi düşünelim. Konsantre olunarak, plan yaparak başlanmış ve bitirilmiş 2 saat mi? Yoksa, ne yapacağınızı bilmeden başlayıp geçirdiğiniz onlarca saat mi? Ünlü İngiliz filozof William Penn bu konuyla alakalı olarak: “Zaman en çok istediğimiz ama en kötü kullandığımız şeydir.” demiş. Biliyoruz… Şu anda “Ne yapalım yani?” diyorsunuz. Bu konuda hayatınızı düzene sokabileceğiniz ve size birçok alanda yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı bilgiler verdik.
1.KARAR VERİN

thinking-3082823_1280
Konu her ne olursa olsun hiçbir zaman net bir kararımız olmadan bir sonuca ulaşmamız olanaksız. Düşünün. İlerleyeceğiniz yolu, sonuca ulaşmak için ihtiyacınız olanları, en önemlisi de ulaşmak istediğiniz sonucu. Başarmak istiyorsak ve sonrasında karşımızda birikmiş iş yığınları görmek istemiyorsak ilk olarak karar vermemiz şart.
2. KENDİNİZİ PROGRAMLAYIN

time-3096535_1920
Karar verdik. Artık ilerleyeceğimiz yolu, yapacaklarımızı bazı ölçülerce kafamızda belirledik. Peki şimdi? Sıra program yapmakta. Çoğumuz yapmak zorunda olduğumuz onca işi nasıl yapacağım diye düşünmekten bir türlü işe başlayamıyor. Bu yüzden daha önce defalarca kırtasiye raflarında gördüğümüz ajandalar bize yardımcı olabilirler. Evet, daha önce gördünüz ama satın alıp bunu denemediniz. Şimdi tam vakti! Kaçta okula-işe gidip geldiğinizi, randevularınızı, keman veya pilates dersinizin saatini, ödevleriniz için ayıracağınız zamanı ve o gün olan dizi saatinizi bile yazabilirsiniz. İnanın gün sonunda size kalan zamanı görünce siz bile şaşıracaksınız!
3. BOŞA GEÇEN ZAMANI DEĞERLENDİRİN

s-5518141e1f2afd9b1777ae5be2d3d175da822e53

Bugün bankaya gideceksiniz ve orada sıra bekleyeceksiniz. Ya da telefonunuzu güncelleyeceksiniz. Bilgisayarınıza bir programın yüklenmesini de bekliyor olabilirsiniz. Sonuç olarak bekliyorsunuz ve akıp giden altın değerinde olan zamanınız var. Sizce de bu kendimiz için yaptığımız en büyük müsriflik değil mi? Bu kadar zaman şikayeti yaparken elimizdeki fırsatları görmüyoruz. İşte, tam da böyle boşluklarda hemen çıkarın yapmanız gereken işleri ortaya. Kitabınızı okuyun, küçük not defterinizi çıkarıp yazınızda yazmanız gereken son paragrafı yazın ya da yemeğinizi yapın.
4. YETERİNCE UYUYUN

022713-yetersiz-uyku-vucudu-deitiriyor-1
Uykusuz çalışmaya çalışan bir insan pili bitmiş bir kumandaya benzer. Vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu almamış iseniz ne sağlıklı bir düşünme ne de sonunda mükemmel bir çalışma beklemek pek de mümkün olmaz. Tabii gün bitene kadar miskinlik yapın demiyorum ama uyku sağlıklı düşünmenin birinci şartıdır.
5. TENEFFÜS ZAMANI

adult-2398561_1920

Nerede o ilkokul zamanlarımızdaki zil çaldığında koşarak çıktığımız o teneffüsler, değil mi? Bu ne için yapılırdı hepimiz biliyoruz. Belli bir süre sonra daha fazla bilgi edinemeyiz ve molaya ihtiyacımız olur. Evet, hepimiz çok yoğunuz ve akıp giden süre içerisinde sürekli artan çok sayıda işimiz var. Listeler, programlar tamam. Yeterince uykumuzu da aldık. Peki, kendimize küçük molalar hazırladık mı? İhmal etmememiz gereken en önemli husus kendimiziz. Bunu da ihmal etmezsek doğru zaman yönetimiyle birlikte bizim için her şey çok daha kolay…

Özel İçerik: Büşra Sezgin

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.