11 Yaşındaki Türk Kızı Talya Özdemir BM'de Konuştu

Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Talya Özdemir, BM kürsüsünden hitap eden en genç Türk oldu.

Birleşmiş Milletler'e üye olan ülkelerin diplomatlarının da katılımcı olarak yer aldığı, BM tarihinde düzenlenen en büyük panellerden biri olan "Cinsiyet, Bilim ve Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklı panelde konuşma yapan 11 yaşındaki Türk genci Talya Özdemir, yaptığı konuşmayla büyük beğeni topladı.

Konuşmasına konu olarak "Bilimde Kızlar İçin Kızlar" başlığını seçen Özdemir, konuşmasında sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmak için bilimin önemine dikkat çekti ve bunun yanı sıra tüm dünyanın refaha ulaşılmasında da bilime ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ayrıca Türkiye'de ve diğer dünya ülkelerinde bilime büyük katkılarda bulunan kadınların isminin pek fazla bilinmediğinin, şimdiye kadar sadece Marie Curie'den bahsedildiğini belirtti.

talya_ic

Gelecekte bir bilim insanı olmak istediğini söyleyen Talya Özdemir aynı zamanda Bilimde Kızları Destekliyorum (Girls4GirlsinScience) isimli bir kampanya başlattığını da duyurdu. Büyük alkışlarla konuşmasını tamamlayan 11 yaşındaki Türk kızı Talya, tüm dünyaya bilim adına güzel bir ders verdi.

Kaynak

Yazar

Öğrenci Kariyeri

Öğrenci Kariyeri yazarlarından Öğrenci Kariyeri..

0 Yorum

Yorum Yap

😄

Bültenimize kayıt olun!

Güncel haberleri takip etmek için bültenimize kayıt olun, böylece daima güncel bilgilerle donanmanıza yardımcı olabilelim.