Uzmanlar Yapay Zekanın Yaratacağı Tehditleri Sıraladı!

Yapay zekanın gelecekte insan yaşamındaki etkisinin nasıl olacağı uzmanlar tarafından hala tartışılıyor. Bilim insanları, yapay zekanın olumlu ya da olumsuz etki yaratacağı konusunda ikiye ayrılmış durumda öyle ki hatta insanlık için çok büyük tehdit oluşturacağında hem fikirler. Olumsuz etkinin olacağını düşünen bilim insanlarının en büyük endişesi tabiiki otonom silahlar…

Bu tehdit kısa süre önce iki teknoloki devinin karşı karşıya gelmesine sebep oldu.

capture-20180226-014951

Aynı zamanda bilim insanları tarafından BM’ye bir uyarı mektubu yazıldı.

Bu mektupta kapıdaki Otonom Silah Tehlikesi İçin BM’yi Uyardı: “Pandora’nın Kutusu Açılırsa Kapatmak Zor Olur.”

Uluslar arası güvenlik uzmanları bu süper zekanın kötü niyetle kullanıldığında oluşabilecek büyük tehlikeler hakkında yeni bir rapor yayımladı ve 100 sayfalık bu raporda teknolojinin kötüye kullanımını önlemek için yapay zekayı tasarlayanları dikkatli olmaları yönünde uyarıyorlar.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, raporda, hükümetlerin bu konuda yapabilecekleri şu şekilde sıralandı:

  • Kanun koyucular ve teknik araştırmacılar, yapay zekanın kötüye kullanımının açacağı sorunları anlamak ve buna karşı hazırlanmak için birlikte çalışmalılar.
  • Yapay zeka olumlu amaçlar için kullanılabilse de, gerçekte iki taraflı bir teknoloji olduğunun farkına varılmalı ve yapay zeka araştırmacıları ve mühendisleri dikkatli olmalı ve kötüye kullanılma ihtimalini önceden göz önünde bulundurmalı.
  • Bilgisayar güvenliği gibi, uzun zamandır çift yönlü riskleri olan disiplinlerden ders çıkarmalılar
  • Yapay zekanın kötüye kullanılmasının oluşturacağı tehditleri önlemek ve azaltmak konusunda daha fazla çıkar grubu harekete geçmeli.

Raporda uzun vadeli tehditlerin yanı sıra şu an ya da önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleşebilecek tehditler de ele alındı.

Yapay zekada özellikle endişe verici olan, rehberlik eden ya da bir insan örneği olmadan, insanüstü seviyelerde zekaya sahip olacak şekilde eğitilmeleri.

s-b141de86dda6ac6716c995b01cf8b8389a6b5bb7

Cambridge Üniversitesi Varoluşsal Risk Araştırması Merkezi’nden Shahar Avin yakın gelecekte yapay zekanın kötü amaçlı kullanılabileceği muhtemel birkaç senaryoyu sıraladı:

  • Kötü niyetli bir kişi bir insansız hava aracı satın alarak, belirli bir kişiyi hedef alması için onu yüz tanıma yazılımıyla eğitebilir.
  • Bot’lar otomatikleştirilebilir ya da sahte videolar siyasi manipülasyon için kullanılabilir.
  • Bilgisayar korsanları hedeflerin kimliğine bürünmek için ses sentezini kullanabilir.

‘Gözetleme, fişleme ve baskı amacıyla kullanılabilir.’

Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nden araştırmacı Miles Brundage şöyle diyor:

“Yapay zeka vatandaşlar, organizasyonlar ve devletler için risklerin büyüklüğünü değiştirecek. Suçlular makineleri hecklemek ya da şifre çalmak üzere insan kapasitesi seviyesinde eğitebilir ya da gözetleme, fişleme ve baskı amacıyla kulanılabilir. Güvenlik üzerindeki etkileri çok büyük.”

 

Büşra Sezgin

İstanbul Aydın Üniversitesi, İşletme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir