Üniversite Öğrencilerinden Yeni Kazanç Kapısı

dert

Uşak’ta iki üniversite öğrencisi, kentin en işlek caddelerinden birinde 1 TL karşılığında vatandaşların dertlerini dinliyor.

İsmetpaşa Caddesi’nde kaldırıma oturan Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisi Fatma Kübra Çavuş ile İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Büşra Bayer, 1 lira karşılığında vatandaşların dertlerini dinliyor.

[ad name=”Google Adsense”]

Yaklaşık 15 gündür “dert dinlediklerini” belirten Fatma Kübra Çavuş, amaçlarının insanlara mutluluk dağıtmak olduğunu, her gün ortalama 30-40 kişiyle sohbet ettiklerini söyledi.

Başvuranların isimlerini dahi sormadıklarını dile getiren Çavuş, “Biz onların dertlerini dinleyip dilimiz döndüğünce onları rahatlatmaya, dertlerine çözüm bulmaya çalışıyoruz. Asıl amacımız hiç tanımadığımız kişilere mutluluk dağıtmak. Dertlerini anlatanlar daha sonra bize 1 lira ödeme yapıyor. Bu para sembolik ama yine de bütçemize katkı sağlıyor” dedi.

dert_dinleme_ic

Genellikle orta yaş ve üzerindekilerin kendileri ile sohbet ettiğini, bu kişilerin terör, ekonomik sıkıntılar, ailevi sorunlar ve sağlık sorunlarından dert yandığını anlatan Çavuş, “Bizim yaşımıza yakın olanlar daha çok gönül ilişkilerinden ya da okulla ilgili sorunlardan dert yanıyor ancak orta yaş ve üzeri kişiler daha kolay iletişim kuruyor bizimle. Bizi evlatları gibi görüp rahatlıkla konuşuyorlar. Dert dinlemenin süre sınırlaması yok, onlar bitirene kadar konuşuyoruz, bizim yanımızdan insanların tebessüm ederek ayrıldığını görmek çok güzel bir duygu” şeklinde konuştu.

Büşra Bayer ise “Kimsenin derdini başka kimseye anlatmıyoruz. Sokakta müzik yapan insanlar gibi biz de insanları mutlu etmek için çalışıyoruz. Bence herkes yaşadığı topluma bir şeyler katmalı, bu işi yaparak insanların dertlerine ortak oluyor, onları rahatlatıyorum. Her gün olmasa bile boş zamanlarımızda bu işi yapmaya gayret ediyoruz. Çok kişi tanımak, farklı hayatları ve deneyimleri öğrenmek işin başka bir keyifli yönü” dedi.

[ad name=”HTML”]

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir