Üniversite Boş Kontenjanları Açıklandı

Boş Bölüm, Boş Sınıf
Boş Bölüm, Boş Sınıf

Üniversite boş kontenjanları açıklandı. Ek yerleştirme umudu taşıyan üniversite adaylarını yakından ilgilendiren 2014 Üniversite LYS yerleştirme sonuçları sonrası boş kalan kontenjanlar açıklandı. İşte üniversite boş kalan kontenjanlar … Tıp ve hukuk doldu … Üniversitelerde 59 bin kontenjan boş kaldı

Üniversitelerde yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 59 bin boş kontenjankaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem devlet hem Vakıf üniversitelerinde tıp ve hukuk fakülteleri ile bu yıl tekrar öğrenci alan matematik başta ortaöğretim alan öğretmenliği programları doldu.
Devlette başta fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler ile istatistik, tarım makineleri, bahçe bitkileri gibi bölümlerine tek bir öğrenci bile almayan üniversiteler oldu. Ziraat fakülteleri detercih edilmedi. Vakıf üniversitelerinde tıp, hukuk ücretli olsa da doldu. Ama yüzde 25, yüzde 50 gibi burslu olan aralarında mühendisliklerin de yer aldığı programlar kontenjanlarını dolduramadı.

ÜNİVERSİTE SEÇTİLER

Son iki yıldır ikinci öğretimleri kapatılan kontenjanları düşürülen hatta kapatılan temel bilimler programlarının ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde dolması ise gençlerin “bölüm” değil, üniversite tercihi yaptıklarını gösterdi. Devlette Yüzüncü Yıl, Ağrı, Erciyes gibi üniversitelerin aralarında yer aldığı 19 üniversitenin fizik programına tek bir öğrenci bile yerleşmedi. Bingöl, Bozok, Bülent Ecevit, Cumhuriyet, Çankarı, Kars Kafkas gibi 9 üniversitede de kimya, Bingöl ve Kafkas üniversitelerinde biyoloji, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Sinop üniversitelerinin istatistik, Tunceli ve Sinop üniversitelerinde de su ürünleri hiç öğrenci almayan programlardan. Devlette bu yıl ilgi görmeyen bölümlerden biri de maden mühendisliği oldu. Biyosistem mühendisliği, fizik öğretmenliği de ilgi görmeyen bölümlerden.

2. ÖĞRETİM DE BOŞ

Devlette ikinci öğretim programları da ilgi görmedi. Fırat Üniversitesi’nde 72 kontenjanlı çevre mühendisliğine sadece 4, Kars Kafkas’ta 93 kontenjanlı işletmeye 9, Bayburt’ta 113 kontenjanlı işletmeye 29 öğrenci girdi. 154 kontenjanlı Iğdır Üniversitesi’nin ikinci öğretimdeki iktisat bölümüne de yalnızca 6 öğrenci yerleşti.

ÜCRET ÖDEMEMEK İÇİN

Vakıf üniversitelerinde ise ücretli ya da yüzde 25, yüzde 50 gibi burslu bankacılık, hemşirelik, iktisat, felsefe, matematik, spor yöneticiliği, turizm otelcilik ve finans ile başta bilgisayar ve endüstri olmak üzere mühendislikler de boş kaldı. KKTC üniversitelerinde ise acil yardım ve afet yönetimi, AB ilişkileri, basın yayın, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar enformatik, Çin dili ve edebiyatı, ebelik, elektrik elektronik mühendisliği, fen bilgisi öğretmenliği tercih edilmeyen programlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir